Rehana ale měla podle některých informací padnout do rukou radikálů Islámského státu. Ti ji měli mučit a nakonec zavraždit. Extremisté vzápětí zveřejnili fotografii, na které pózují se zohaveným tělem, údajně mrtvou Rehanou.

Zprávy o její smrti ovšem vyvracejí někteří bojovníci a také jeden kurdský novinář. Ten na Twitteru napsal, že s ní hovořil a „Rehana je zdravá a bojuje dál“.

Na pomoc Kobani zamířili iráčtí Kurdové

Přes 150 iráckých kurdských bojovníků se v úterý vydalo na cestu přes Turecko do Sýrie, aby pomohli tamním Kurdům bránit město Kobani proti radikálům z Islámského státu. Podle zdrojů z iráckého Kurdistánu pešmergové vyjeli ze základny v Irbílu ve dvou skupinách.

V první z nich je 80 lidí a ti se chtějí do Sýrie dostat po silnicích. Dalších 72 pešmergů odletělo do Turecka, odkud budou pokračovat do Sýrie. Turecko souhlasilo, že přesun přes své území umožní. Jeho premiér Ahmet Davutoglu ale v úterý zopakoval, že Turecko své vojáky do bojů o Kobani nenasadí.

Pohled na Kobani po jednom z náletů

Pohled na Kobani po jednom z náletů

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

Davutoglu prohlásil, že pokud to neučiní jiné země, nemělo by se očekávat, že to udělá Turecko. USA a několik arabských států Kurdům proti IS pomáhá leteckými operacemi, avšak vojáky do terénu poslat odmítají.

Turecko syrské kurdské obránce považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), již Ankara řadí k teroristickým skupinám a s níž po dlouholetém boji o kurdské části Turecka dospěla k příměří. Zapojení tureckých vojáků do bojů v Sýrii by tento klid mohlo ohrozit.

Turecko preferuje koalici pešmergů a syrské opozice

Turecko se dalo slyšet, že jediní bojovníci, kteří mohou Kobani zachránit, jsou pešmergové a také členové syrské sekulární opozice ze Syrské svobodné armády (FSA). Turecko volá po ustavení dlouhodobé strategie v syrské válce a podle něj je hlavním cílem docílit svržení prezidenta Bašára Asada.

"Je nezbytné vycvičit a vyzbrojit FSA, aby se po porážce IS nemohl vrátit původní režim ani nastoupit teroristé z PKK. Pomůžeme prostřednictvím otevření svých základen nebo jinak, pokud se dohodneme, že cílem je demokratická a pluralistická Sýrie," sdělil Davutoglu.

USA stojí konflikt přes osm miliónů dolarů denně

Operace proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) stojí Spojené státy denně 8,3 miliónu dolarů (182 miliónů korun), oznámil v úterý Pentagon v poslední bilanci.

Americká letadla začala nad Irák létat 8. srpna a později začala bombardovat pozice IS také v Sýrii. Do 16. října podle Pentagonu USA vydaly na tyto akce 580 miliónů dolarů (12,7 miliardy korun).

V Sýrii na IS kromě amerických letadel útočí také stroje arabských spojenců, do operací v Iráku jsou zapojeny i armády některých dalších západních států. Nejnověji je hlášeno bombardování cílů v blízkosti přehrady u iráckého Mosulu a také okolí města Fallúdža v západní provincii Anbár.