Hamás oznámil, že se jeho vojenské křídlo v pásmu Gazy zmocnilo „průzkumného letounu sionistů“. Brigády mučedníků Izzudína Kásama uvedly, že se jim podařilo zmocnit se izraelského bezpilotního průzkumného letounu nad východním předměsty Gazy. Zveřejnily i záběry malého šedého stroje s tím, že později zveřejní video, napsal Jerusalem Post.

Hamás současně proklamoval, že „pokračuje v úderech na nepřátelské pozice a města desítkami raket“. Jde podle něj o odpověď za „izraelské zločiny proti našemu lidu a pokračující barbarskou agresi na naše lidi v Gaze.“

Palestinec na místě mešity zasažené při náletu

Palestinec na místě mešity zasažené při náletu

FOTO: Khalil Hamra, ČTK/AP

Podle izraelských armádních zdrojů vypálili Palestinci v pondělí 111 raket s tím, že 13 z nich jich bylo sestřeleno protiraketovým štítem Železná kopule. Na území Izraele jich dopadlo 97, jedna zasáhla nákupní středisko v Ašdodu, nikdo nebyl zraněn.

Sirény varující před vzdušným útokem zněly dále ve Sderot a Aškelonu.

Odpalovací rampa byla ve škole

Při odvetných úderech izraelské letectvo zničilo mimo jiné odpalovací zařízení umístěné ve škole. Zasáhlo i auto, jímž jeli operativci jedné z menších  palestinských skupin, kteří podle tajné služby Šin Bet plánovali teroristický útok.

Při izraelských úderech na pásmo Gazy zahynulo 12 lidí. Mezi nimi na severu pásma přišla o život 42letá žena, ve městě Gaza pak 22letý muž.

Izrael návrat k jednání nepotvrdil

Arabská média v pondělí uvedla, že se mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás rýsuje nové, tentokrát časově neohraničené příměří. Podle televizní stanice Al-Arabíja dokonce izraelská delegace souhlasí se svým návratem do Káhiry. Izraelští představitelé ale zatím žádný průlom v jednáních nepotvrdili.

Příměří mají podle spekulací arabského tisku přijmout jak Hamás, tak Islámský džihád, který se podílí na ostřelování Izraele.

Egypt má v rámci dohody otevřít přechod Rafáh a přechody má otevřít i Izrael, jenž má rovněž umožnit dovoz materiálu k obnově zničených domů. Otázkou je, zda je návrh pro Izrael přijatelný. V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že ofenziva Izraele proti Hamásu může pokračovat i v dalších týdnech. „Jsme připraveni na to, že boj může pokračovat i po začátku školního roku," uvedl předseda vlády.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí prohlásil, že egyptský návrh na příměří je "jediným řešením" a pokud ho Izrael nepřijme, obrátí se samospráva na Radu bezpečnosti OSN.

Íránské hrozby

Jeden z velitelů íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde v pondělí pohrozil vyzbrojením Palestinců na západním břehu Jordánu. Jde o reakci na sestřelení izraelského bezpilotního letounu nad území Íránu. [celá zpráva]

Záběr sestřeleného izraelského dronu nad Íránem

Záběr  izraelského dronu sestřeleného nad Íránem

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

”Urychlíme vyzbrojení západního břehu a vyhrazujeme si právo jakékoli odpovědi na vyslání bezpilotního letounu typu Hermes, který byl sestřelen nad jaderným provozem v Natanzu,” prohlásil podle agentury AFP Hádžízáde, který velí letectvu revolučních gard.