V táboře, kde přežívá 17 až 20 tisíc palestinských a syrských uprchlíků, je zoufalý nedostatek jídla. Podle zprávy Amnesty International většina obyvatel nejedla zeleninu a ovoce už několik měsíců a 60 procent z nich trpí podvýživou. Nemají co jíst ani jak si jídlo opatřit.

Uprchlíci v táboře Jarmúk ve frontě na jídlo

Uprchlíci v táboře Jarmúk ve frontě na jídlo

FOTO: ČTK/AP

„Trýznivé zprávy o rodinách, které se musely uchýlit k pojídání koček a psů, civilistech napadaných snipery, když se pídí po jídle, představují příliš běžné detaily hrozného příběhu, který se udál v Jarmúku,“ řekl ředitel Amnesty International pro Blízký východ Philip Luther.

Současně obvinil syrský režim, že hlad využívá k nátlaku na obyvatele: „Syrské síly se dopouštějí válečných zločinů, když ve válce využívají vyhladovění civilistů jako zbraň.“

Obyvatelé uprchlického tábora Jarmúk čekají na jídlo dodané OSN

Obyvatelé uprchlického tábora Jarmúk čekají na jídlo dodané OSN.

FOTO: ČTK/AP

Palestinský uprchlický tábor Jarmúk vznikl po první arabsko-izraelské válce v roce 1948. Nakonec v něm žilo na 180 tisíc Palestinců, které mezi sebe Syřané nikdy nepustili s poukazem na to, že jejich domov je v Palestině. Podobně se k Palestincům zachovala i řada ostatních arabských států, což vedlo ke vzniku obřích uprchlických táborů, jejichž obyvatelé mají mizivou šanci na to, že je někdy opustí.

U tábora Jarmúk se začalo bojovat loni a střety mezi zastánci a odpůrci Asada probíhaly i mezi jeho obyvateli. Oblast je od dubna 2013 bez proudu a přestala v něm fungovat zdravotnická zařízení, kterým došly i ty nejzákladnější léky.

Loni v březnu oddíl Mučedníků z Jarmúku zajal konvoj OSN poblíž Džamly. [celá zpráva]

Letos v únoru se podařilo OSN dodat do tábora základní potraviny, situace je však nadále kritická.