Mluvčí opoziční delegace sdělil, že rozhovory se v příštích dvou dnech zaměří na humanitární podmínky a na přísun potravin do obklíčených oblastí. Také prý budou mluvit o propuštění vězňů svědomí. O rozhovorech přitom hovořil jako o "konzultacích". "Nejsou to jednání," sdělil mluvčí podle agentury AP.

Podle diplomatů obě strany dnes hodlaly jakékoli své poznámky adresovat Brahímímu, a nechtěly si je sdělovat přímo. Během první dopolední schůzky však zástupci obou stran sedící u stolu ve tvaru písmene U nehovořili vůbec. Zhruba půlhodinový proslov měl Brahímí.

"První schůzka skončila. Barahímí hovořil asi třicet minut a nikdo z delegátů nic neřekl," řekl novinářům jeden ze zástupců opozice Anás Abdá. Delegace prý do jednacího sálu vešly každá jiným vchodem a stejným způsobem.

Do Homsu pustí pomoc

Obě strany se opět sešly kolem 16:00 SEČ. Brahímí předtím podle opozice delegacím řekl, že první dva dny rozhovorů by se měly zaměřit na problematiku civilistů obklíčených ve městech, jako je Homs, na možnosti vyhlašování místních příměří a na otázku přístupu k humanitární pomoci. K závažným politickým tématům se mají dostat postupně.

Otevření přístupu humanitární pomoci do Homsu, kde jsou povstalci obklíčeni vládními jednotkami, by mělo být dojednáno rychle. "Praktické aspekty byly projednány. Věci jsou hotovy a pokud to nezablokuje vláda, mohlo by se to uskutečnit rychle," řekl Reuters diplomatický zdroj.

Pozorovatelé se domnívají, že opozice Homs navrhla pro vyhlášení prvního příměří, protože tam mají opoziční předáci na povstalce větší vliv než na skupiny bojovníků ve městě Halab.

Jednat se bude dál

Syrský dialog má pokračovat celý víkend. Podle nejmenovaného člen syrské opoziční delegace, kterého citovala agentura DPA, by se po případných rozhovorech o místních příměřích a humanitární pomoci mělo v neděli poprvé jednat o přechodné vládě.

Syrsko-syrská schůzka byla naplánována už na pátek, ale zprostředkovatelům se nepodařilo přimět znesvářené strany usednout k jednomu stolu. Brahímí v pátek prohlásil, že oba tábory souhlasí, že rozhovory budou založené na prohlášení velmocí z června 2012. To znesvářené strany syrského konfliktu vyzvalo k vytvoření přechodné vlády. Damašek ale myšlenku přechodného kabinetu jako součást politického řešení téměř tříletého konfliktu v Sýrii dlouhodobě odmítá.

Toto odmítavé stanovisko potvrdil i syrský ministr informací Umrán Zuabí. Zdůraznil, že Sýrie má své instituce a že přechodné vlády se zřizují tam, "kde je stát v rozkladu, nebo žádné instituce nemá". Diplomaté proto předpokládali, že se nyní bude hovořit o problematice humanitárních koridorů.

Pozorovatelé se domnívají, že postoje obou stran jsou v klíčových otázkách natolik rozdílné, že jejich sblížení je nyní stěží možné. Velký průlom v Ženevě proto neočekávají.