„Včera (ve středu) večer jsem hovořil s předsedou syrské (opoziční) národní koalice Ahmadem Džarbou. Jednoznačně potvrdil použití chemických zbraní na damašském předměstí,” řekl francouzský ministr a dodal, že když RB OSN není schopná rozhodnutí, pak je třeba rozhodnout ”jiným způsobem”, což však nerozvedl.

Lidé přinášejí oběť údajného plynového útoku

Lidé přinášejí oběť údajného plynového útoku.

FOTO: Reuters

Fabius prohlásil, že pokud se ukáže, že šlo o masakr spáchaný chemickými zbraněmi, bude Francie požadovat tvrdou akci. „Měly by přijít reakce silou na Sýrii ze strany mezinárodního společenství, ale nepočítá se s vysláním pozemních sil,“ řekl televizi BFM.

Z jeho slov plyne, že by mohla být ustavena nejen bezletová zóna, ale případně podniknuty i útoky ze vzduchu. Fabius také zmínil, že útok chemickými zbraněmi byl podniknut rok poté, co Obama uvedl, že by něco takového znamenalo překročení hranice.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius

FOTO: Ammar Awad , Reuters

Syrská vláda použití chemických zbraní popírá a považuje to za výmysl. „Nemá-li si (syrský prezident) Bašár Asad co vyčítat, ať nechá inspektory vyšetřovat. Mohou na místo dorazit velmi rychle. Jestliže tam byly použity chemické zbraně, což je pravděpodobné, pak pocházely od Bašára, jelikož plyn je možné dopravovat jedině letadlem a opozice takové prostředky nemá. Pokud se Syřané (vyšetřování) brání, je to proto, že byli přistiženi při činu,” dodal šéf francouzské diplomacie.

Rozpolcená Rada bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN na svém středečním uzavřeném zasedání v New Yorku poukázala na nutnost vyjasnit okolnosti údajného nasazení chemických zbraní v Sýrii. Nevydala ale výslovný pokyn svým inspektorům, kteří v Sýrii prověřují případy údajného dřívějšího užití chemické munice.

„Členové Rady bezpečnosti jsou zprávami (o chemickém útoku) silně znepokojeni. Musí být zjednáno jasno o tom, co se stalo, a situaci je třeba bedlivě sledovat,” řekla novinářům po skončení dvouhodinové schůze María Cristina Percevalová, stálá zástupkyně Argentiny, která Radě bezpečnosti předsedá.

Spojené státy, Británie, Francie a dalších víc než třicet států vyzvalo k prošetření incidentu švédského vědce Ake Sellströma, který v Sýrii vede tým inspektorů prověřujících dřívější zprávy o chemických útocích. Žádaly Spojené národy, aby ”bezodkladně přijaly kroky nezbytné k tomu, aby mise OSN středeční útok vyšetřila”.

Podle diplomatů z OSN se ale při zasedání Rady bezpečnosti delegáti Ruska a Číny postavili proti formulacím, které by akci kontrolorů přímo nařizovaly.

Zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson ale dodal, že vyšetřování bude vyžadovat souhlas syrské vlády a že závisí na bezpečnostní situaci. Německo proto požádalo Sýrii, aby umožnila OSN vyšetřit útok. "Zprávy o použití jedovaného plynu u Damašku nás velmi znepokojují. Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to skandální. Žádáme, aby se věc rychle vyjasnila a aby odborníci na chemické zbraně, kteří jsou nyní v Sýrii, mohli okamžitě tato obvinění prověřit," řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Syrská opozice uvedla, že armáda ve čtvrtek pokračuje v ofenzívě východně od metropole v oblasti Ghúta, kde byl ve středu údajně použit plyn, což si vyžádalo mezi dvěma sty až třinácti sty oběťmi. [celá zpráva]