"Situace v zemi už je katastrofální a jen se zhoršuje," řekla Amosová. Příliv uprchlíků přitom vyvolává u obyvatel sousedních zemí otázky, kolik lidí ze Sýrie ještě přijde.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v Davosu ujistil, že jeho země své hranice syrským uprchlíkům nikdy neuzavře. Turecko už přitom přijalo zhruba 160 000 Syřanů v 16 uprchlických táborech a dalších 67 000 jich žije přímo v tureckých městech.

"Dozvěděl jsem se, že dalších 10 000 uprchlíků čeká na hranici na vstup do Turecka," dodal ministr s tím, že ve výstavbě je už 17. uprchlický tábor.

Rusko slíbilo pomoc Libanonu

Rusko pomůže Libanonu řešit humanitární problémy způsobené syrskými uprchlíky. V rozhovoru s libanonským prezidentem Michelem Sulajmánem to u Moskvy řekl ruský prezident Vladimir Putin. "Pověříme experty, aby vypracovali návrh na objem takové pomoci. Může jít o finance uvolněné přímo pro uprchlíky."

Moskva může podle něj Libanonu nabídnout i dočasná přístřeší, stany a léčiva. O rozsahu pomoci se mají poradit ruští a libanonští odborníci.

Ruský ministr zahraničí po návratu ruských uprchlíků ze Sýrie současně zkritizoval odpůrce syrského prezidenta Bašára Asada, že jsou posedlí jeho sesazením a chtějí jednat až poté, což podle něj přispívá k nárůstu počtu obětí.

Konflikt si podle OSN vyžádal na 60 000 životů.