"Minulý týden požádala svoje kolegy, aby řekli, že ji 9. října unesli syrští povstalci," řekl podle agentury AFP mluvčí ukrajinské diplomacie Oleksandr Dikusarov. Agentura Unian s odvoláním na přítelkyni unesené novinářky uvedla, že byla unesena 20 kilometrů od Homsu.

"Děláme vše pro její osvobození," zdůraznil mluvčí a dodal, že novinářka je podle vlastních slov držena v "uspokojivých podmínkách".

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nařídil vyjasnit všechny okolnosti incidentu.

Čtyřicetiletá Kočněvová, která podle agentury Ria Novosti přijela do Sýrie krátce po vypuknutí konfliktu, hovoří plynně arabsky. Několikrát vystoupila v syrské televizi, kde hájila režim prezidenta Asada. Rebelové jí proto už v minulosti vyhrožovali, uvedl jeden z jejích přátel na internetových stránkách listu Izvestija.

V Sýrii je od března pohřešován také americký novinář Austin Tice, který pracoval pro list The Washington Post a mediální skupinu McClatchy. USA se domnívají, že muže zadržují lidé spojení s Asadovým režimem. Na videu ale byl nucen oslavovat Alláha, což naznačuje, že je možná v rukou nějaké radikální náboženské skupiny.