Balhadž byl vůdcem Libyjské islámské bojové skupiny, jež byla podezřelá, že má blízko k Al-Káidě. Když cestoval se svou ženou do Británie, kde chtěl požádat o azyl, zadrželi ho v Bangkoku agenti americké tajné služby CIA. Ti ho předali do Kaddáfího rukou. Když se Kaddáfí zřekl zbraní hromadného ničení, západní země s ním začaly spolupracovat.

Letoun, ve kterém ho přepravovali, zřejmě doplňoval palivo na základně Diego Garcia v Indickém oceánu, který patří Britům. Balhadž tvrdí, že byl na základně i potom v Libyi mučen.

BBC už dříve uvedla, že předání schválila britská vláda, ale nebylo jasné, na jaké úrovni. Balhadžovi právníci už dodali podklady britskému Nejvyššímu soudu, aby hnal k zodpovědnosti britskou vládu, bezpečnostní síly země i šéfa tajné služby MI6 Marka Allena. Z jednání právníků plyne, že zřejmě chtějí soudit i Strawa, pod kterého MI6 spadala.

Straw popírá souhlas s vydáním

Straw popírá, že by souhlasil s předáním. Loni dokonce řekl, že labouristická vláda byla proti nezákonným vydáváním i proti mučení. Doplnil ale, že nikdy nemohl mít podrobné informace o všech případech.

Zodpovědnost tehdejšího šéfa MI6 je takřka jistá, protože Mark Allen gratuloval libyjským bezpečnostním silám k úspěšnému převzetí Balhadže. MI6 jej i jeho skupinu považovala nebezpečné.

Balhadž uvádí, že nechce odškodné, ale přeje si, aby se v budoucnosti s vydáváním ve sporných případech přestalo.