„Spatřuji v Izraeli hrozbu regionu, protože má atomovou bombu,“ prohlásil Erdogan během své návštěvy Jihoafrické republiky. Jeruzalém také obvinil z organizování státního terorismu.

Erdogan již v minulosti obvinil západní země z „dvojího přístupu“ v souvislosti se snahou zabránit Íránu v získání jaderné bomby. Upozornil na to, že podobně by se mělo přistupovat k Izraeli.

Izrael nikdy vlastnictví jaderného arzenálu nepřiznal, málokdo ale o jeho existenci pochybuje.

Vztahy TureckaIzraele jsou napjaté od loňského zásahu izraelského komanda proti flotile lodí s aktivisty, kteří se snažili dostat do pásma Gazy pod izraelskou blokádou. Při střetu zemřelo devět tureckých aktivistů.

Následkem bylo nedávné vyhoštění izraelského velvyslance z Turecka, přerušení vojenských i obchodních vztahů ze strany Ankary i hrozba, že příští flotilu do Gazy doprovodí turecké válečné lodě.

Izrael v izolaci

Izrael se ovšem dostává do izolace nejen díky změně postojů Turecka, ale i Egypta poté, co byl svržen největší jeho spojenec na Blízkém východě, prezident Husní Mubárak.

Před izolací varoval Izrael tento týden americký ministr obrany Leon Panetta, když řekl, že Jeruzalém by měl především obnovit jednání s Palestinci. [celá zpráva]