Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad krvavým incidentem hluboké znepokojení. Postavilo se nicméně na stranu Izraele, když v komuniké uvedlo, že by se podobné provokace neměly stávat a že židovský stát má jako kterýkoli svébytný stát právo se bránit.

Mluvčí izraelské armády generál Joav Mordechaj na počátku incidentu připustil, že vojáci stříleli, řekl však, že oběti nemůže potvrdit. Izraelskému vojenskému rozhlasu řekl, že pokud izraelští vojáci zabránili demonstrantům dostat se přes oplocení, pak jde o přiměřenou odpověď.

Palestinci si v těchto dnech připomínají výročí takzvané šestidenní války z roku 1967, během které Izrael obsadil části území sousedních zemí.

Podle agentury AP syrská televize a televize Al-Džazíra v živém vysílání ukázaly prudkou střelbu v hraniční oblasti a demonstranty odnášející raněné do bezpečí. Reportér Reuters na místě viděl odnášet na nosítkách nejméně sedm demonstrantů, poškození v ohrazení z ostnatého drátu ale nepozoroval. Demonstranti nicméně na plot umístili palestinskou vlajku.

Střet palestinských a syrských demonstrantů s izraelskými vojáky v Golanských výšinách

Střet palestinských a syrských demonstrantů s izraelskými vojáky v Golanských výšinách

FOTO: Nir Elias, Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu před incidentem řekl, že izraelským silám nařídil jednat s maximální rozvahou. "K mé lítosti se extremisté kolem nás dnes pokoušejí prolomit naše hranice a chtějí ohrozit naše obce a občany. To nedovolíme," prohlásil podle AP na zasedání izraelské vlády.

Izrael obsadil jordánský západní břeh Jordánu, východní Jeruzalém, egyptský Sinajský poloostrov s pásmem Gazy a syrské Golanské výšiny v roce 1967 v rámci preventivního údery při vojenských přípravách sousedních arabských zemí.