Demonstrace následovaly den po výročí vyhlášení Státu Izrael, které Palestinci označují za katastrofu.

Izrael přiznal odpovědnost za zabití tří lidí a není jisté, zda do demonstrantů nestříleli i libanonští vojáci na hranici.

Protesty završily týdny výzev ze strany propalestinských skupin na Facebooku a dalších internetových stránkách k zahájení třetí palestinské intifády (povstání) proti Izraelcům. Výzvy vyslyšely tisíce lidí v ulicích v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, ale i v Káhiře, kde proti nim pořádkové síly nasadily slzný plyn. Státní televize informovala, že byly zraněny dvě desítky lidí.

V pondělí navíc izraelské námořnictvo zastavilo varovnými výstřely loď, která se pokusila prolomit blokádu a dostat se do pásma Gazy. Plavidlo s propalestinskými aktivisty plující pod moldavskou vlajkou následně zamířilo do Egypta. Nikdo nebyl zraněn.

Izrael uvolnil peníze pro Palestince

Mezitím Izrael rovněž rozhodl, že uvolní peníze pro palestinskou samosprávu vybrané z celních poplatků. Jeruzalém přesun pozastavil po dohodě o usmíření palestinských uskupení FatahHamás z předminulého týdne. Jednalo se o částku asi 90 miliónů dolarů (1,5 miliardy korun).