Muž měl v Maďarsku přesednout do letadla směřujícího do USA. Podle listu incident znepokojil maďarské i americké bezpečnostní složky.

Izraelec, který cestoval s rodinou, měl v zavazadle pistoli se zásobníkem i náboji. Zbraň měla být nalezena už při běžné kontrole na Ben Gurionově letišti. Izraelec v Budapešti nejdřív popíral, že je zbraň jeho, ale později přiznal, že patří jednomu z jeho příbuzných, který ji zřejmě v zavazadle zapomněl.

Izraelské Ben Gurionovo letiště důvod selhání vyšetřuje. Podle deníku by v případě, kdy by se něco podobného stalo v obráceném směru cesty, Izrael přijal přísná opatření proti letecké společnosti i letišti, které by zbraň nezachytilo.

Mluvčí izraelské letecké dopravy řekl, že zbraň byla v kufru, nikoli v příručním zavazadle, takže letadlo ani lidé na palubě nebyli v ohrožení.

Kdyby se na zbraň přišlo až v USA, mělo by to zřejmě pro Izraelce vážné důsledky. Co s ním udělá Maďarsko, zatím není jasné.

Izrael je signatářem mezinárodní dohody, podle níž musí projít všechna zavazadla před naložením do letadel rentgenovou kontrolou.