Svědci, na které se odvolávají Palestinci, viděli ráno kolem třetí hodiny u mešity ve vesnici Libban aš-Šarkíja automobil s osadníky. Ti podle nich zapalovali knihy uvnitř budovy, z níž pak vyskákali oknem.

I když to vyšetřování zatím nepotvrdilo, správa vesnice, v jejíž blízkosti je osada Eli, čin rychle osadníkům připsala, protože podobné násilnosti se staly už v minulosti.

Madžíd Daraghmed uvedl: „Před ranními modlitbami jsem viděli oheň v mešitě a trvalo to půl hodiny, než se zvládl. Mešita zcela vyhořela. Osadníky jsem neviděl, ale jsem si jist, že to udělali kvůli jejich předchozím útokům.“

Osadníci poničili tamním Palestincům úrodu a olivovníky.

Izraelská policie tvrdí, že požár mohl způsobit zkrat na elektrickém vedení, protože se mešita rekonstruuje. Forenzní experti zatím nenašli žádné důkazy, že šlo o žhářství.

Oblastní rada v Binjaminu na obvinění ze žhářství odpověděla: „Izraelská armáda se hnala za osadníky obviňovanými ze žhářství, jenže při vyšetřování na místě se nenašly žádné stopy žhářství, a určitě ne od osadníků."

 Předchozí útoky

V polovině dubna poničili osadníci mešitu u Nábulusu na severu Předjordánska, loni v prosinci napadli mešitu ve vesnici Jasúf. Izraelská vláda kvůli osadníkům v dubnu vytvořila speciální pohraniční jednotku, která má zamezit útokům osadníků na Palestince.

20. dubna vojáci zabránili osadníkům vstoupit do palestinské vesnice poblíž osady Jitšar. Osadníci pak kamením zasypali vojáky a jednoho zranili.