Muvčí Tálibánu Kari Jusúf Ahmádí sdělil agentuře AP, že stroj byl sestřelen povstalci u vesnice Haíz ležící šest kilometrů od Kalátu kolem půlnoci (19 hodin SELČ). Podle něj při pádu stroje zahynulo 30 amerických vojáků.

Major Marcin Walczak z mezinárodních sil ISAF neuvedl ke zřícení stroje žádné další podrobnosti.

Osprey ve visu nad palubou letadlové lodě

Osprey ve visu nad palubou letadlové lodě

FOTO: fotobanka Profimedia

Mluvčí provinční vlády Mohammad Jan Rasuljár sdělil, že stroj se zřítil v důsledku technických problémů. Podle něj na jeho palubě zahynuly čtyři osoby, uvádí server Euronews. To pak přiznaly i koaliční síly s tím, že šlo o tři vojáky a jednoho civilistu. Údajně byli další vojáci zraněni.

Osprey létá jako normální letadlo

Osprey létá jako normální letadlo

FOTO: fotobanka Profimedia

Stroj CV-22 Osprey má neobvyklou koncepci. Na koncích nosné plochy má překlopné rotory, takže startuje jako vrtulník, ale létá jako letadlo. Je proto rychlejší než vrtulníky. Stroj je však velmi komplikovaný a jeho vývoj provázely velké obtíže. V některých okamžicích byl letoun nestabilní. Má také menší kapacitu než velké vrtulníky Chinook a když nese výzbroj v podvěsu, není rychlejší než vrtulníky.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Provincie Zábul leží na hranici s Pákistánem

Tálibán zveřejnil video se zajatým americkým  vojákem

Radikální afghánské hnutí Tálibán také ve středu zveřejnilo video s americkým vojákem Bowem Bergdahlem, kterého drží už od června. Voják na něm žádá, aby se mohl vrátit do vlasti, a říká, že válka nestojí za lidské oběti, uvádí list Los Angeles Times.

Viceadmirál Gregory Smith, který je mluvčím vrchního velitele sil v oblasti generála Staleyho McChrystala, video odsoudil s tím, že použití Bergdahla k "propagandistickým účelům je ubohé a že to posílí snahy najít ho a dostat ho domů".

První video s Bergdahlem bylo zveřejněno před Vánocemi, tehdy ještě nebylo jasné, zde je na záběrech skutečně on. Říkal, že americké vojanské akce v Afghánistánu selžou. [celá zpráva]