Hlavní obsah

Bin Ládin se pohybuje v Afghánistánu, Pákistán není bezpečný, tvrdí Tálibánec

Novinky, rei

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Islámábád

Usáma bin Ládin je naživu a počátkem roku se mohl pohybovat ve východním Afghánistánu. V pátek to uvedla stanice BBC, která měla dvakrát možnost mluvit s mužem, kterého zadrželi v Pákistánu kvůli podezřením ze styku s velením hnutí Tálibán v Afghánistánu i v Pákistánu a účasti na únosech a financování islamistů.

Článek

Zadržený tvrdí, že se s bin Ládinem několikrát setkal před teroristickými útoky v USA 11. září 2001. Od té doby ho prý neviděl. Nicméně počátkem roku, „v lednu nebo únoru“, prý potkal jednoho svého přítele, který se s bin Ládinem viděl v Afghánistánu 15 až 20 dní dozadu. „Řekl, že přichází ze setkání se šejkem Usámou a mohl by zařídit mé setkání s ním,“ uvedl.

Kontakt má být příslušníkem kmene Mehsúd, který zajišťuje komunikaci bin Ládina s islamisty v zahraničí. „Pomáhá al-Kajdě z jiných zemí dostat se k šejkovi, aby jim mohl poskytnout radu ohledně jejich plánů v Evropě a jinde. Šejk nezůstává na jednom místě. Ten muž přišel z Ghazní, takže si myslím, že právě tam šejk byl,“ doplnil zadržený.

V provincii Ghazní ve východním Afghánistánu vliv Tálibánu narůstá. BBC označila velké části jejího území za zóny, kam koaliční a afghánské síly vůbec nevstupují.

Zadržený řekl, že se povstalci vyhýbají pákistánským kmenovým územím vzhledem k hrozbě náletů amerických bezpilotních strojů. „Pákistán teď pro nás není příhodným místem k pobytu, protože se tam spousta vůdců stává při náletech mučedníky,“ poznamenal.

Nejhledanější uprchlík

Mužovo tvrzení nelze ověřit. Bývalý analytik CIA Bruce Riedel britské stanici řekl, že zní věrohodně a mělo by se vyšetřit. Mluví-li zadržený pravdu, je jeho svědectví týkající se bin Ládinova pohybu nejzajímavější, jakého se za poslední roky vyšetřovatelům dostalo.

Zůstává ale spousta otázek, například proč se zadržený rozhodl promluvit.

Jeho výpověď nicméně nahrává Pákistánu, jehož premiér Júsuf Ráza Gílání tento týden v Londýně zopakoval, že bin Ládin na jeho území není. Británie a USA si myslí opak.

Západní zpravodajské služby po strůjci útoků na USA v Afghánistánu pátrají od podzimu 2001. V prosinci téhož roku ho v tamních horách údajně Američané měli na dosah, ale bin Ládin proklouzl, protože armáda v oblasti neměla dost mužů. [celá zpráva]

Usáma bin Ládin

Narodil se v saúdskoarabském Rijádu v rodině bohatého stavitele s úzkými vazbami na saúdskou královskou rodinu. V rozhovoru pro televizní stanici Al Džazíra udal 10. březen 1957 jako datum svého narození.

Byl vychován devótním sunnitou. V 70. letech se poprvé setkal s radikálním učením Muslimského bratrstva. Podle některých zpráv vystudoval inženýrství, podle jiných školu nedokončil. Má také neformální vzdělání v islámské jurisdikci, náboženství v semináři nikdy formálně nestudoval.

Během sovětské invaze do Afghánistánu v 80. letech bin Ládin sponzoroval ozbrojený odpor muslimských mudžahidů. Zásadním se pro něj později stalo setkání s egyptským medikem Ajmánem Zaváhrím, jenž z domovské země uprchl před perzekucí. Zaváhrí se stává bin Ládinovým mentorem a bin Ládin sponzoruje řadu pumových útoků na západní a "zkorumpované muslimské" cíle.

Poté, co jej Saúdská Arábie v roce 1994 zbavila občanství, mu azyl poskytoval Súdán, Pákistán a Afghánistán. Po svržení afghánského vládního hnutí Tálibán Američany v roce 2001 bin Ládin, jehož USA považují za strůjce leteckých útoků na americké půdě v září 2001, uprchl do horské oblasti při pákistánsko-afghánské hranici. 

Téměř dva metry vysoký bin Ládin má údajně tři ženy a jednou se rozvedl. Podle různých zdrojů má 12 až 24 dětí.

Reklama

Výběr článků

Načítám