Zadržený tvrdí, že se s bin Ládinem několikrát setkal před teroristickými útoky v USA 11. září 2001. Od té doby ho prý neviděl. Nicméně počátkem roku, „v lednu nebo únoru“, prý potkal jednoho svého přítele, který se s bin Ládinem viděl v Afghánistánu 15 až 20 dní dozadu. „Řekl, že přichází ze setkání se šejkem Usámou a mohl by zařídit mé setkání s ním,“ uvedl.

Kontakt má být příslušníkem kmene Mehsúd, který zajišťuje komunikaci bin Ládina s islamisty v zahraničí. „Pomáhá al-Kajdě z jiných zemí dostat se k šejkovi, aby jim mohl poskytnout radu ohledně jejich plánů v Evropě a jinde. Šejk nezůstává na jednom místě. Ten muž přišel z Ghazní, takže si myslím, že právě tam šejk byl,“ doplnil zadržený.

V provincii Ghazní ve východním Afghánistánu vliv Tálibánu narůstá. BBC označila velké části jejího území za zóny, kam koaliční a afghánské síly vůbec nevstupují.

Zadržený řekl, že se povstalci vyhýbají pákistánským kmenovým územím vzhledem k hrozbě náletů amerických bezpilotních strojů. „Pákistán teď pro nás není příhodným místem k pobytu, protože se tam spousta vůdců stává při náletech mučedníky,“ poznamenal.

Nejhledanější uprchlík

Mužovo tvrzení nelze ověřit. Bývalý analytik CIA Bruce Riedel britské stanici řekl, že zní věrohodně a mělo by se vyšetřit. Mluví-li zadržený pravdu, je jeho svědectví týkající se bin Ládinova pohybu nejzajímavější, jakého se za poslední roky vyšetřovatelům dostalo.

Zůstává ale spousta otázek, například proč se zadržený rozhodl promluvit.

Jeho výpověď nicméně nahrává Pákistánu, jehož premiér Júsuf Ráza Gílání tento týden v Londýně zopakoval, že bin Ládin na jeho území není. Británie a USA si myslí opak.

Západní zpravodajské služby po strůjci útoků na USA v Afghánistánu pátrají od podzimu 2001. V prosinci téhož roku ho v tamních horách údajně Američané měli na dosah, ale bin Ládin proklouzl, protože armáda v oblasti neměla dost mužů. [celá zpráva]