Rezoluce odsoudila Írán, že tajně budoval města Kóm závod na obohacování uranu. Vyzvala ho, aby v něm provoz okamžitě zastavil   Dokument vyslal "vzkaz mezinárodního rozhořčení kvůli íránskému jadernému utajování", tvrdí agentura Reuters.

V 35členné radě guvernérů MAAE hlasovalo pro 25 jejích členů. Zástupci tří zemí byli proti, šest se jich zdrželo.

Návrh textu připravilo šest mocností, které jednají o íránském atomovém programu - USA, Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Není prý ale jasné, zda se postoj Ruska a Číny vůči rezoluci promítne i do podpory západních zemí při zavádění sankcí vůči Íránu, pokud by Teherán své jaderné záměry brzy nevysvětlil.

Íránský vyslanec v MAAE Alí Sultaníja  ve svém vystoupení zdůraznil, že íránská jaderní politika je jasná a mírová. Podle něj rezoluce nepřinese očekávané výsledky, protože před řečí logiky se dala přednost síle. Je to přitom první akce agentury proti Íránu za poslední čtyři roky.

Jednání o palivu stále nemají konec 

Írán dosud nepřijal nabídku Ruska a Francie, že mu jeho uran dále obohatí a vyrobí z něj palivo pro pokusný reaktor. Je možná, že rezoluce MAAE situaci zkomplikuje.

Rezoluce reaguje na fakt, že Írán v září přiznal, že kromě závodu na obohacování uranu v Natanzu má ještě další u města Kóm. Udělal tak až poté, co provoz objevily západní tajné služby. Koncem října do budovaného areálu pustil inspektory MAAE, kteří shledali, že všechna přiznání Teheránu jsou pravdivá.