Podle agentury AP jde zřejmě o plány na další obohacování uranu. Agentura Reuters napsala, že Írán hrozí odstoupením od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

 

Jestliže budou Amerika a sionistický režim pokračovat v tlaku na Írán a jestliže rozhovory se šesti velmocemi nedospějí k závěru, pak parlament ... navrhne odstoupení od NPT poslanec Mohammad Karamírad

 

V parlamentu, který má 290 členů, podepsalo prohlášení s uvedenou výzvou 239 poslanců.

Ve čtvrtek se v Ženevě sejdou zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa s předsedou íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saídem Džalílím. Írán chce hovořit o obecných otázkách, ale jeho partneři zřejmě budou prosazovat rokování o íránském jaderném programu. Írán je k tomu vyprovokoval čerstvými raketovými testy [celá zpráva] a také přiznáním, že buduje další zařízení na obohacování uranu. [celá zpráva]

Šéf Íránské organizace pro jadernou energii a viceprezident Alí Akbar Sálehv úterý v rozhovoru se zahraničními novináři ujistil, že se jeho země nevzdá obohacováni uranu, jelikož má na tuto technologii "svrchované" právo.

Nové zařízení je uvnitř hory

Sálehí v úterý řekl, že nově budovaný provoz na obohacování uranu odpovídá mezinárodním standardům a že Írán brzy nabídne harmonogram pro mezinárodní inspektory.

Zařízení prý vzniká uvnitř hory a blízko vojenské základny, takže je dobře chráněn před případným útokem. Továrna má prý být dokončena za 18 měsíců. Teherán tvrdí, že se v novém provozu stejně jako v už zprovozněné továrně v Natanzu bude uran obohacovat jenom pro energetické účely. Sálehí zařízení charakterizoval jak o mnoho menší než Natanz a jako jakousi zálohu pro případ, že bude Natanz zničen.

Podezření, že nepracují na atomové bombě, zatím Íránci nevyvrátili. Hrozí jim čtvrté sankce, které se už připravují a mají být rozšířeny na energetický, telekomunikační a finanční sektor.