Podle bratra byla Muntadarova akce „spontánní“ a reprezentovala názor miliónů Iráčanů, kteří chtějí „ponížit tyrana“. Novinář byl sužován nenávistí. Vadila mu „americká okupace Iráku.“ Hodně jeho reportáží zachycovalo následky války, vdovy a sirotky. Občas dokonce označoval své reportáže jako reportáže „z okupovaného Bagdádu“.

Vadila mu však nejen přítomnost amerických jednotek v Iráku, ale také to, co nazval jeho bratr „morální okupací ze strany Íránu", tedy vliv militantních šíitů na chod země, v níž za Saddáma Husajna vládli sunnité. Často podle něj pro televizi Al-Bagdádíja dělal i reportáže ze šíitské čtvrti Sadr City, které je velmi chudá a kde je časté násilí a boje.

Házení botou po Bushovi Iráčané schvalují VIDEO Reuters

Dhurgma uvedl, že je na svého bratra hrdý, i když byl jeho činem šokován. Podle ně j vyjadřuje názor většiny Iráčanů, i když americký prezident tvrdil opak. Bush po incidentu, při kterém projevil pohotovost a vrženým botám se vyhnul, uvedl, že tato bizarní akce nevyjadřuje názor iráckého lidu a shazoval ji tím, že se ve svobodných společnostech stává, že někteří jedinci chtějí přitáhnout pozornost na sebe.

Irácký novinář hodil po Bushovi boty VIDEO Reuters

Novinář je nyní ve vazbě. Nejprve u něj zjišťovali, zda není opilý nebo pod vlivem drog. Zajdího rodina chce najmout egyptské právníky, aby jej hájili.Vláda rodinu zatím nekontaktovala.