Operaci předcházelo mnohaměsíční vyšetřování, které vyvrcholilo koncem minulého měsíce, kdy byl v Turecku na oficiální návštěvě papež Benedikt XVI. Spekulace, že by se skupina chystala na papeže zaútočit, ale policie zatím nepotvrdila.

Doporučené články

Mezi materiálem na výrobu náloží, který policisté zabavili, se nacházel i kompaktní disk, jenž by po vložení do počítače explodoval. Zabaven prý byl rovněž podrobný plán neupřesněné ropné rafinerie patřící společnosti Tupras - ani to ale policie zatím nepotvrdila.

Skupina má na svědomí několik atentátů

Zadržený pětadvacetiletý právník a dva další členové skupiny údajně patří k příslušníkům militantní politické organizace Fronta velkých východních islámských nájezdníků (IBDA-C), která usiluje o prosazení islámského práva v zemi a o svržení sekulárního systému.

IBDA-C, která figuruje na seznamu teroristických organizací sestaveném Evropskou unií, se v minulosti přihlásila k několika pumovým atentátům spáchaným na tureckém území. Hnutí se podle svých prohlášení podílelo společně s islámskou teroristickou sítí Al-Káida mimo jiné na pumových atentátech proti dvěma synagogám, britskému konzulátu a jedné bance, při kterých v listopadu 2003 přišlo o život na šest desítek lidí.