Mluvčí armády generálmajor William Caldwell na úterní tiskové konferenci uvedl, že pilot, jehož jméno nesdělil, je nezvěstný. Prioritou je podle něj pilota najít a zachránit. "Pilot nebyl nalezen na místě havárie. Jeho stav není nyní znám," uvedlo prohlášení letectva. Specialisté zatím odebrali na místě nehody vzorky DNA.

Vzbouřenci tvrdí, že stroj sestřelili

K úspěšnému útoku na stíhací bombardér se přihlásily v satelitní televizi al-Džazíra dvě skupiny iráckých vzbouřenců. Al-Džazíra zveřejnila i záběry vraku stroje na poli u statku. Televize informovala, že pilot zahynul, ale záběry mrtvého těla pilota neukázala, byly prý příliš šokující. Podobný videozáznam obdržela údajně i zpravodajská televize AP. Kromě trosek letounu je na nich zřejmě vidět i tělo mrtvého amerického pilota a nedaleko něj zamotaný padák.

Americká armáda potvrdila, že na místo pádu stroje se nejprve dostali rebelové. "Koaliční průzkumné prostředky a stíhací letadla byly v době havárie nad ním a potvrdily, že na místě nehody byli okamžitě po nehodě vzbouřenci," uvedlo prohlášení letectva. "Pozemní síly zabezpečily místo havárie a v pondělí, jakmile skončili bojové operace v oblasti," dodává zpráva. Stroj F-16 CG havaroval při strafingu (útok z malé výšky, kdy se postřeluje nepřítel na zemi).

Mluvčí americké armády generálmajor William Caldwell podle agentury AP hned v pondělí vyjádřil pochybnosti o tom, že by letoun mohl být sestřelen. Argumentoval tím, že stroje F-16 létají velmi rychle a v Iráku nebyly dosud zjištěny zbraně, které by je byly schopné zasáhnout. Tzv. strafing  je však speciálním způsobem útoku, jenž je sice účinný, ale mnohem nebezpečnější, neboť letadlo je i v dostřelu lehkých palných zbraní.