Hlavní obsah

Zemětřesení v Chile mohlo vychýlit zemskou osu, den by se zkrátil

Sobotní zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály, které postihlo Chile, mohlo podle NASA vychýlit zemskou osu. Takový posun by se projevil zkrácením pozemského dne.

Zemětřesení v Chile mohlo vychýlit zemskou osu, den by se zkrátil

Podle NASA by byla změna délky dne nepostřehnutelná, zato však trvalá. Každý den by se podle předběžných výpočtů zkrátil o 1,26 mikrosekundy. Posun zemské osy by činil asi 8 centimetrů, když se úhel vychýlení změnil o 1,7 tisícin úhlové vteřiny. Podobné změny se ve skutečnosti jen obtížně detekují.

"NASA k výsledkům dospěla na základě počítačového modelu," uvedl geofyzik Richard Gross z Laboratoře tryskového pohonu v Pasadeně, který spadá pod NASA.

Model počítal s tím, jak se při zemětřesení pohnuly masy hornin v délce stovek kilometrů. Vyšší rychlost otáčení způsobilo přesunutí mas k povrchu.

Podle modelu by se zřejmě také zvedl ostrov Santa Maria o dva metry.

Zemětřesení si vyžádalo 723 obětí.  [celá zpráva]

Nebylo by to poprvé, kdy zemětřesení vychýlilo zemskou osu. Mohutné zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály, které v prosinci 2004 vzedmulo vražedné vlny tsunami v Indickém oceánu, zkrátilo den o 6,8 mikrosekundy. Osa se při zemětřesení, které si vyžádalo 130 000 obětí, vychýlila o 2,3 tisícin úhlové vteřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků