Hlavní obsah

Chile zažívá šok, zemětřesením zničené město Concepción se změnilo v bitevní pole mezi rabujícími a nasazenými vojáky. Noční zákaz vycházení byl rozšířen na další dvě města. Chile se rozdělilo na dvě oblasti, zatímco v okolí hlavního města a na sever od něj se život vrátil k normálu, jih se zmítá v chaosu. V pondělí rabující vypálili supermarket.

Chile v šoku, rabování na jihu pokračuje

V Santiagu se podařilo během dvou dnů obnovit dodávky elektrického proudu a vody a zprovoznit mobilní sítě, i když po zemětřesní bylo v hlavním městě a jeho okolí bez elektřiny 1,5 miliónu osob.  Americký velvyslanec Paul Simmos dodává, že devadesát procent obchodů už má otevřeno.

Rabující zapálili supermarket

Tři dny po zemětřesení však jihem zmítá chaos. Tisíce lidí v nejpostiženějších městech Concepción a Maule se uchylují k rabování. Jsou bez vody, jídla, elektřiny i plynu. V Maule, na které připadá 544 obětí z dosud známých 723, nefunguje ani kanalizace a neteče voda, protože několik vodárenských věží se převrátilo.

V Concepciónu byly v pondělí vyrabovány zbylé obchody a supermarket Polar byl navzdory nasazení vojáků zapálen. Stavba se pak zřítila, informuje BBC. Podle mluvčího supermarketu je to jasná ukázka chaotické situace v městě. Vyrabována byla i policejní stanice.

Obyvatelé v méně zničených čtvrtích Concepciónu začali v ulicích hlídkovat a stavět barikády, aby bandy rabujících nevnikly do míst, kde bydlí. Ve městě pořád nejde proud a ulice jsou temné. Jedna z obyvatelek Jacquelina Van Rosselbergeová řekla CNN: „Nechceme strávit další noc ve tmě a strachu, už nemáme hlad,  ale jsme tak vyděšení.“

Prezidentka Michelle Bacheletová uvedla, že rabování je zločin, který nebude akceptován, a zmínila, že je připravena do provincií Maule a Bio Bio vyslat další vojáky.

Chilané v šoku

Tíživou situaci popsal pro New York Times i přední spisovatel Alberto Fuguet, který nejlépe vystihl psychologický dopad zničujícího zemětřesení: „Po dvě desetiletí jsme se v této odlehlé zemi cítili jako součást světa. Dvě nebo tři hodiny v sobotu ráno se všichni Chilané cítili osamělí. Cítili jsme se, jako by nastal konec světa. Svým způsobem to byla pravda. I teď, zejména v místech jako je tsunami zničené Constitución, jsou všechny naše výhody v ohrožení. Nyní živě - v televizi s vysokým rozlišením - slyšíme věci, které nám připomínají temné dny generála Pinocheta: nezvěstný, zákaz vycházení nebo stav nouze. Situace je příliš vážná, aby se dala zvládnou bez armády."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků