Hlavní obsah
USS Fort Worth Foto: Profimedia.cz

Zapomněli na olej. Nejmodernější americké vojenské lodi se zadřely motory

Americké námořnictvo si uřízlo ostudu. Technická obsluha jedné ze tří lodí nejmodernější třídy Freedom - USS Fort Worth - při údržbě zapomněla dolít olej, a 118 metrů dlouhé válečné lodi o výtlaku 3400 tun se tak zadřely motory. Z neznámého důvodu se již dříve zadřela převodovka i u další lodi třídy Freedom - USS Milawaukee.

USS Fort Worth Foto: Profimedia.cz
Zapomněli na olej. Nejmodernější americké vojenské lodi se zadřely motory

„Zdá se, že poruchu převodovky (USS Fort Worth) způsobilo nedodržení stanovených postupů při údržbě. Po nastartování dieselových motorů nebyla dostatečně promazávána převodovka,“ stojí v hlášení, z něhož cituje agentura Bloomberg.

Jak dlouho oprava potrvá a kolik bude stát, není jasné. Prozatím je USS Fort Worth v hodnotě 440 miliónů dolarů (téměř 11 miliard korun) uvězněna v singapurském přístavu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Mluvčí pacifické flotily amerického námořnictva Matt Knight prozradil pouze to, že loď zůstane v Singapuru do té doby, než „proběhne série prověrek, které určí rozsah nutných oprav“.

Nasazení USS Fort Worth v Asijských vodách je naplněním slibů administrativy prezidenta Baracka Obamy, že posílí americkou vojenskou přítomnost v regionu. USS Fort Worth nicméně v současném stavu příliš respektu nebudí.

Je to už podruhé

Incident je pro americké námořnictvo o to nepříjemnější, že o měsíc dříve - loni v prosinci - potkaly trable podobného rázu sesterskou USS Milawaukee, která se vracela do domovského přístavu v San Diegu. Přímo na moři se jí zanesly filtry „plechovými úlomky“, následně poklesl tlak oleje v mazání převodovky, posádka musela zastavit a počkat na odtah na šedesát kilometrů vzdálenou základnu ve Virginii. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Rychlostní zkouška lodi USS Milwaukee

Video: U.S. Navy

Podle informací námořnictva spolu incidenty nesouvisí, byť příčina poruchy USS Milawaukee zůstává zahalena tajemstvím. „Vyšetřování stále probíhá a příčina poruchy zatím odhalena nebyla,“ řekla CNN mluvčí námořnictva Rebecca Haggard.

USS Fort Worth

Max. rychlost: 83 km/h

Dosah: 6 500 kilometrů

Max. délka plavby: 21 dní

Posádka: až 75 námořníků

Letouny na palubě: dva vrtulníky Sikorsky SH-60 Seahawk a bezpilotní helikoptéra MQ-8 Fire Scout

Výzbroj: Děla Bofors 57 mm gun, protiletadlové rakety RIM-116 a torpéda Mark 50

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků