Hlavní obsah
Prezident USA Barack Obama Foto: ČTK/AP

Americký prezident Barack Obama ve středu odsouhlasil fiskální reformu, která na poslední chvíli oddálila rozpočtové provizorium v USA. Obama zákon podepsal na dálku a nepřímo. Po příslušném pokynu zadaném z dovolené na Havaji připojil jeho podpis k zákonu automat, informovala stanice ABC News.

Prezident USA Barack Obama Foto: ČTK/AP
Zákon o rozpočtu podepsal za Obamu automat

Obama kvůli tahanicím ohledně zákonné úpravy přerušil dovolenou na Havaji. Jakmile došlo k dohodě v Kongresu, vrátil se za rodinou.

Jelikož Sněmovna reprezentantů odhlasovala změny teprve v den, kdy začaly v provizoriu platit automatické rozpočtové škrty a skončily daňové úlevy, bylo třeba, aby prezident připojil podpis co nejrychleji. Po doručení kopie návrhu přijatého v Kongresu proto použil automatické zařízení generující jeho podpis.

O legálnosti užití takového zařízení rozhodla administrativa předchozího prezidenta George W. Bushe, který ale automat nikdy nepoužil. Obama ho využil už potřetí, předchozí podpisy zadával ze zahraničních cest.

Opatření, jímž vláda oddálila „pád USA z fiskálního útesu“, je dočasné. Dvouměsíční odklad má poskytnout čas pro vytvoření detailního úsporného programu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků