Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters

Z Trumpova úřadu se poroučel další úředník, kritizoval prezidenta

Z úřadu amerického prezidenta byl propuštěn vysoký úředník poté, co na soukromé akci kritizoval politiku Donalda Trumpa. Podle agentury AP byl v pátek propuštěn jeden z asistentů poradců v Radě národní bezpečnosti (NSC) Craig Deare. Bílý dům bez bližších podrobností potvrdil, že Deare už není zaměstnancem NSC.

Americký prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters
Z Trumpova úřadu se poroučel další úředník, kritizoval prezidenta

Craig Deare byl jmenován před měsícem do personálu Rady národní bezpečnosti jako šéf divize pro západní polokouli, kde měl na starosti mimo jiné Latinskou Ameriku. A právě Trumpovu politiku vůči tomuto regionu Deare podle agentury AP ve čtvrtek kritizoval v soukromé diskusi ve Wilsonově centru ve Washingtonu.

Několik vládních úředníků, kteří byli diskusi přítomni, anonymně uvedlo, že Deare kritizoval zejména Trumpův výnos o výstavbě zdi na hranicích s Mexikem. Trump minulý měsíc po podpisu výnosu také prohlásil, že za zeď ve svém důsledku zaplatí Mexiko. Na to reagoval mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušením cesty do Washingtonu.

Deare podle stejného zdroje také vyjádřil nespokojenost s tím, že členové Trumpova týmu, včetně prezidentova hlavního poradce Steva Bannona a prezidentova zetě Jareda Kushnera, nekonzultují s NSC politiku Bílého domu.

Flynna vyšetřují

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Deare „byl poslán zpátky na svou původní pozici”. Deare předtím pracoval na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu. „Nemyslím si, že kdokoli, kdo pracuje v takovém úřadu, kde má provádět prezidentovu agendu, by měl být proti prezidentovým krokům,” odpověděla Sandersová na otázku, zda by měli být vládní úředníci vyhazováni za kritiku prezidenta.

Deare je už druhým vysokým úředníkem, který NSC za předchozí týden opustil. Minulé pondělí podal na Trumpovu žádost rezignaci hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn. Důvodem bylo, že ještě před Trumpovou inaugurací jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku a nesdělil o tom úplné informace viceprezidentovi Mikeu Penceovi. Flynn je nyní vyšetřován kvůli podezření, že porušil zákon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků