Hlavní obsah

Ve Venezuele to vře. Guaidó vyzval ke svržení vlády

Krize ve Venezuele se vyostřuje. Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó vyzval v úterý armádu a lid ke svržení vlády prezidenta Nicoláse Madura. Současně prohlásil, že má podporu mnoha vojáků. Režim ale tvrdí, že armáda stojí za Madurem.

Ve Venezuele to vře. Guaidó vyzval ke svržení vlády

Záběry agentury Reuters ukazují protesty podporovatelů Juana Guaidóa u vojenské letecké základně Franciska Mirandy, nazývané též La Carlota, na okraji Caracasu.

Guaidó v jiném videu od základny, na němž je zachycen s několika vojáky, uvedl, že začala rozhodující fáze převzetí moci. „Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ uvedl Guaidó.

„Jako prezident Venezuely a legitimní šéf ozbrojených sil vyzývám všechny vojáky, aby nás podpořili v souladu s ústavou v tomto nenásilném boji,” dodal.

Juan Guaidó v doprovodu vojáků u základny La Carlota na okraji Caracasu

Foto: Boris Vergara, ČTK/AP

Venezuelský ministr komunikací Jorge Rodríguez hlásil v úterý, že ve stejné čtvrti, v níž základna leží, dochází k potlačování menší skupiny „zrádců režimu“.

Ministr obrany Vladimir Padrino oznámil, že celá armáda stojí za Madurem. Dodal, že armáda „nadále rozhodně brání ústavu a legitimní úřady” a že všechny vojenské jednotky v celé zemi „se hlásí jako normálně” ve svých kasárnách a základnách.

Protesty u základny La Carlota na okraji Caracasu

Foto: Fernando Llano, ČTK/AP

Maduro na Twitteru oznámil, že mu nejvyšší vojenští velitelé vyjádřili podporu. „Nervy z ocele! Vyzývám k maximální lidové mobilizaci k zajištění vítězství míru. Zvítězíme!“ napsal Maduro ve svém tweetu.

Očekává se, že 1. května nastanou tvrdé střety mezi příznivci opozice a Madurovými zastánci. Guaidó totiž na ten den svolal velkou demonstraci, ta má být podle něj i podle některých analytiků rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

Dění v zemi sledují i Američané, kteří podporují Guaidóa, stejně jako Rusové, již stojí za Madurem.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro

Foto: Handout, Reuters

„Vývoj ve Venezuele bedlivě sledujeme. Jsme v kontaktu s partnery a vyšším velením. Mise amerického jižního velitelství prozatím zůstává nezměněná,“ sdělil Armando Hernandez, mluvčí amerického jižního velitelství, pod které dění v Latinské Americe spadá.

Protesty u základny La Carlota na okraji Caracasu

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Rusko v úterý obvinilo venezuelskou opozici z metod násilné konfrontace, z provokování nepokojů a ze snahy zavléct do incidentů armádu.

Protesty u základny La Carlota na okraji Caracasu

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

„Místo pokojného urovnání politických sporů zamířili k rozpoutání konfliktu, porušování veřejného pořádku a ke srážkám za účasti ozbrojených sil,” uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí.

Rozpory by přitom měly být podle Ruska vyřešeny vyjednáváním bez předběžných podmínek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků