Hlavní obsah
Šéf Centra pro kontrolu nemocí (CDC) Tom Frieden (na monitoru) představil výsledky kontroly. Foto: Kevin Lamarque, Reuters

V USA unikly zárodky smrtících nemocí už popáté

Nedávný případ potenciálního ohrožení bakteriemi antraxu v protiteroristické laboratoři USA nebyl jediným, kdy specialisté vládního Centra pro kontrolu nemocí (CDC) chybně manipulovali se smrtícími vzorky.

Šéf Centra pro kontrolu nemocí (CDC) Tom Frieden (na monitoru) představil výsledky kontroly. Foto: Kevin Lamarque, Reuters
V USA unikly zárodky smrtících nemocí už popáté

„Nikdy se to nemělo stát,“ řekl šéf CDC Tom Frieden, když o víkendu prezentoval výsledky interního vyšetřování incidentu. To zjistilo, že k chybnému nakládání se vzorky, které mohlo vyústit v epidemii smrtící nemoci, došlo v USA v posledních letech nejméně pětkrát.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V červnu bylo několik desítek specialistů vystaveno nákaze antraxem (sněti slezinné), protože se vzorky bylo nakládáno jako s méně nebezpečnými, než ve skutečnosti byly. V květnu k podobné „nehodě“ došlo při manipulaci s vysoce nakažlivým, genovou manipulací vytvořeným kmenem viru H5N1 ptačí chřipky.

Bakterie antraxu. Ilustrační foto

Foto: Profimedia.cz

Centrum zakázalo přesuny patogenů

CDC proto obě pracoviště ze sítě zdravotního protiteroristického systému dočasně uzavřela a do odvolání zakázala jakýkoliv přesun všech nebezpečných patogenů, jejichž vzorky jsou v trezorech vládních laboratoří. Vedle dvou letošních případů šlo o záměnu živé a mrtvé DNA antraxu v roce 2006 a náhodný nález neregistrovaných bakterií botulismu v témže roce.

Roku 2001 chráněná laboratoř vydala do oběhu „ostré“ bakterie brucelózy v domnění, že jde o vakcínu proti této nemoci. Zpráva nezahrnula další podobný případ z minulých dní, kdy byly v jedné vědecké laboratoři u Washingtonu objeveny vzorky zárodků pravých neštovic.

Ty podle údajů Světové zdravotnické organizace mají existovat jen na dvou přísně střežených místech – v americké Atlantě a ruském Novosibirsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků