Hlavní obsah
Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN ke KLDR Foto: Mike Segar, Reuters

USA jsou připraveny na boj s KLDR

Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků. Oznámila to americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na středečním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ruský zástupce v OSN se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je podle něj i snaha ekonomicky KLDR udusit.

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN ke KLDR Foto: Mike Segar, Reuters
USA jsou připraveny na boj s KLDR

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. Pokud je jiné země v Radě bezpečnosti neschválí, půjdou podle ní USA v řešení situace s KLDR vlastní cestou, řekla Haileyová.

V záměru přitvrdit postoj proti Pchjongjangu podpořily USA Francie a Británie.

Naopak náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji. Po zastavení instalace tohoto systému volá i Čína.

Náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov

Foto: Bebeto Matthews, ČTK/AP

USA hrozí partnerům KLDR obchodní blokádou

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje.

Haileyová řekla, že "pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".

Čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i

Foto: Bebeto Matthews, ČTK/AP

Haileyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. "Dnešek je černým dnem," podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření".

Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků