Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump ukazuje podepsaný výnos týkající se přistěhovalectví a pohraniční bezpečnosti. Součástí je plán na stavbu zdi podél mexické hranice. Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Trumpův migrační dekret zakázali ve Virginii

Sporné exekutivní nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zákazu vstupu obyvatelům sedmi zemí po federálním soudu ve státě Washington předběžně zablokoval také federální soud ve Virginii. Ten však zmrazil platnost dekretu výhradně na Virginii. V noci na úterý to oznámila agentura AP.

Prezident USA Donald Trump ukazuje podepsaný výnos týkající se přistěhovalectví a pohraniční bezpečnosti. Součástí je plán na stavbu zdi podél mexické hranice. Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP
Trumpův migrační dekret zakázali ve Virginii

Spor ve Virginii je podle listu The Washington Post podobný tomu ve státě Washington, který vedl k pozastavení platnosti dekretu.

Virginie původně rovněž žádala o plošné zablokování Trumpova dekretu. V žalobě prohlásila, že kvůli zákazu vstupu osob ze sedmi převážně muslimských států na území USA, jak nařídil Trump, by přišla o studenty i pracovní sílu.

Virginská federální soudkyně Leonie Brinkemová ve vysvětlení k verdiktu uvedla, že ministerstvo spravedlnosti nepředložilo žádné důkazy, že migrační dekret je nezbytný pro bezpečnost USA. Již dříve Brinkemová uvedla, že exekutivní nařízení vznikalo překotně a že by mohlo být v rozporu s prvním ústavním dodatkem, který zaručuje mimo jiné i svobodu vyznání.

Soudkyně odmítla dekret zablokovat na celoamerické úrovni, jak požadoval stát Virginie, ale rozhodla se zmrazit účinnost nařízení pouze v tomto státě. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že i tak Virginie dosáhla svého.

AP upozornila, že žaloba státu Virginie nezpochybňovala Trumpovo nařízení dočasně zastavit americké azylové programy, zatímco rozhodnutí odvolacího soudu v San Francisku, kam se odvolala americká administrativa po verdiktu soudce ze Seattlu, se týká i uprchlíků.

Dekret je pozastaven celoplošně

Na žalobu státu Washington, ke které se přidal i stát Minnesota, zareagoval federální soud v Seattlu předběžným zablokováním účinnosti dekretu. [celá zpráva] Vláda USA se v reakci na to obrátila na odvolací soud, ten ale blokaci odmítl zrušit. [celá zpráva]

Americký federální soud nechce čekat v případu sporného prezidentského dekretu Donalda Trumpa o migraci na konec řízení u odvolacího soudu. V noci o tom informovala agentura Reuters. K odkladu vyzvalo federální soud ministerstvo spravedlnosti.

Odvolací soud minulý týden ve čtvrtek sice odmítl sporný dekret odblokovat, nadále ale platí lhůta, ve které má možnost verdikt přehodnotit. Podle amerických médií nyní jeden ze soudců tříčlenného odvolacího soudu požádal, aby se o věci hlasovalo v plénu jedenácti soudců. Ti by teoreticky mohli jednohlasný verdikt tříčlenného senátu zvrátit.

Federální soudce James Robart ze Seattlu, který na počátku února předběžně zablokoval účinnost kontroverzního dekretu, dal během pondělního přípravného slyšení na vědomí, že v řešení případu nechce otálet. Vyzval právníky ministerstva spravedlnosti, aby se na další postup připravili.

Očekává se, že vnitroamerická pře o dekret skončí u nejvyššího soudu USA. Ten je ale částečně ochromený, neboť je rozdělený na konzervativní a liberální křídla. Podle ústavy má mít devět členů, ale po loňském úmrtí Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Trumpův konzervativní kandidát na uvolněné deváté soudcovské křeslo Neil Gorsuch se podle CNN zřejmě své funkce nestačí ujmout včas, aby do sporu zasáhl. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků