Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: © Mike Segar / Reuters, Reuters

Vláda USA nechce, aby federální soud zatím řešil migrační dekret

Americké ministerstvo spravedlnosti chce, aby federální soud prozatím neřešil sporný dekret Donalda Trumpa o migraci a počkal na konec řízení u odvolacího soudu. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. Odvolací soud minulý týden ve čtvrtek sice odmítl sporný dekret odblokovat, nadále ale platí lhůta, ve které má možnost verdikt přehodnotit.

Prezident USA Donald Trump Foto: © Mike Segar / Reuters, Reuters
Vláda USA nechce, aby federální soud zatím řešil migrační dekret

Federální soud v reakci na žalobu státu Washington účinnost dekretu, který zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup na území USA a který dočasně zmrazil americké azylové programy, předběžně zablokoval. Vláda se proto obrátila na odvolací soud, aby předběžnou blokaci zrušil, tříčlenný soudní senát to ale jednomyslným rozhodnutím odmítl učinit.

Nyní ještě ale na vládní výzvu může verdikt přehodnotit, ačkoli se podle komentátorů změna rozhodnutí odvolacího soudu nečeká.

Federální soud má rozhodovat o tom, zda je Trumpův dekret v souladu s ústavou. Očekává se, že pře skončí u nejvyššího soudu USA. Ten je ale částečně ochromený, neboť je rozdělený na konzervativní a liberální křídla.

Podle ústavy má mít devět členů, ale po loňském úmrtí Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Trumpův konzervativní kandidát na uvolněné deváté soudcovské křeslo Neil Gorsuch se podle CNN zřejmě své funkce nestačí ujmout včas, aby do sporu zasáhl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků