Hlavní obsah
 

Trump zesměšňoval profesorku, která viní jeho kandidáta do nejvyššího soudu z pokusu o znásilnění

Americký prezident Donald Trump se vložil do sporu kolem obvinění svého nominanta do nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálních útoků. Zpochybnil věrohodnost výpovědi profesorky Christine Blaseyové Fordové, která o Kavanaughově údajném pokusu o znásilnění vypovídala v Senátu. Podle Trumpa kauza ukázala, že dnes mladí muži v USA prožívají „obtížnou dobu plnou strachu” ze sexuálního obvinění.

 
Trump zesměšňoval profesorku, která viní jeho kandidáta do nejvyššího soudu z pokusu o znásilnění

„Tahle doba je pro mladé muže v Americe plná strachu z toho, že mohou být vinni něčím, co možná vůbec nespáchali,” řekl Trump v úterý novinářům před Bílým domem. Hovořil o Kavanaughových obviněních z úst Fordové a několika dalších žen, které si vzpomněly na dávné události v době celospolečenské kampaně proti sexuálnímu obtěžování žen, již rozpoutalo před necelým rokem hnutí MeToo.

Údajné násilnické pokusy ze soudcovy minulosti začali američtí politici i veřejnost řešit krátce před tím, než měl o jeho potvrzení do funkce hlasovat Senát. Zákonodárci své rozhodující zasedání odložili, aby dali FBI možnost prozkoumat oprávněnost jednotlivých obvinění.

Prezident zpochybnil výpověď Fordové

Trump, který za Kavanaughem pevně stojí, zároveň zpochybnil věrohodnost výpovědi Fordové, která tvrdí, že se ji soudce pokusil znásilnit během společného studia před 36 lety.

„Jak jste se dostala domů? Nevzpomínám si...A kde je to místo? Nevzpomínám si. Před kolika lety to bylo? Nevím. Nevím. Nevím,” imitoval Trump výpověď Fordové před davem svých příznivců na mítinku ve státě Mississippi. „Ale měla jsem jedno pivo, to je jediná věc, kterou si pamatuji,” rozesmál prezident své stoupence.

Trump až dosud komentoval svědectví Fordové spíše zdrženlivě a hovořil o ní s respektem.

Americký prezident Donald Trump

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Ďáblův trojúhelník neřešil

Naopak se Trump ani slovem nezmínil o pochybnostech, které vyvolala Kavanaughova výpověď. Soudce, který se během svého vystoupení před zákonodárci málem rozplakal, byl dotazován na zápisky ze svého vlastního diáře z inkriminované doby, kde píše o svých aktivitách.

Na dotaz, co znamená „boofing”, pod přísahou odpověděl, že jde o zapalování pšouků, ačkoliv tento výraz je spojován se specifickými análními praktikami. „Ďáblův trojúhelník” je pak podle Kavanaugha alkoholová hra, nicméně jím použitý výraz „The devil's triangle” je i ve slovnících uváděn jako soulož dvou mužů s jednou ženou.

FBI dostala od senátorů čas nejvýše do pátku, aby ukončila práci a zákonodárce s jejím výsledkem seznámila. Republikáni by chtěli o Kavanaughovi hlasovat ještě tento týden, což demokraté kritizují s tím, že o délce vyšetřování by měla rozhodovat jeho složitost a nikoli přání politiků.

Republikáni mají v Senátu převahu 51 ku 49 hlasům a Kavanaughův osud bude především v rukou nerozhodnutých politiků, kteří jsou podle médií v obou stranách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků