Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters

Trump vetoval rezoluci Kongresu omezující ho v akcích k Íránu

Americký prezident Donald Trump podle očekávání vetoval rezoluci Kongresu omezující jeho možnost nařídit vojenskou akci proti Íránu. Když republikánský prezident Trump veto oznamoval, uvedl, že „šlo o velmi ponižující rezoluci, která byla součástí strategie demokratů vyhrát volby 3. listopadu díky rozštěpení Republikánské strany“.

Prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters
Trump vetoval rezoluci Kongresu omezující ho v akcích k Íránu

Podle šéfa Bílého domu rezoluce dramaticky omezila možnosti prezidenta chránit Spojené státy, jejich spojence a jejich partnery. Text, který navrhli demokraté, v březnu schválila Sněmovna reprezentantů, v únoru Senát. V Senátu se proti prezidentovi kromě demokratů postavilo také osm členů Republikánské strany.

Rezoluce by Trumpa nutila konzultovat se zákonodárci případné budoucí vojenské akce namířené proti Íránu. Šlo o reakci na americký nálet bezpilotním letounem, který na začátku ledna v Bagdádu zabil mimo jiných prominentního íránského generála Kásema Sulejmáního.

Smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů režimu v Teheránu vyvolala odvetný raketový útok na irácké základny, na nichž byli i američtí vojáci, a také obavy z rozsáhlejšího regionálního konfliktu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků