Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump uvalil nové sankce na vývoz íránských průmyslových kovů

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán „zásadně” nezmění své chování. Ohlášené opatření se dotkne íránského exportu železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj exportních příjmů.

Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump uvalil nové sankce na vývoz íránských průmyslových kovů

Trump zároveň varoval ostatní státy, že "už nebude tolerovat, pokud budou ve svých přístavech přijímat íránskou ocel a další kovy".

Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že jeho země se rozhodla zastavit plnění některých závazků plynoucích z mezinárodní jaderné dohody podepsané v roce 2015.

Jeho projev zazněl přesně rok poté, co šéf Bílého domu Donald Trump sdělil, že Washington odstupuje od dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Washington po odstoupení od dohody zavedl proti Teheránu nové sankce, které zasáhly íránskou ekonomiku.

USA ve středu také varovaly Evropu, aby s Íránem neobchodovala. Jeden z poradců amerického prezidenta Tim Morrison řekl, že USA se rychle vypořádají s jakýmikoli pokusy evropských zemí podkopat tlak Washingtonu na Írán.

Narážel na zvláštní nástroj, kterým hodlají obejít americké sankce Německo, Francie a Británie a obchodovat s Teheránem i nadále bez použití dolarů. Francie ve středu zopakovala, že se bude snažit, aby vzájemné finanční a exportní kanály s Teheránem zůstaly otevřené.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků