Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Trump uvalil další sankce na Rusko kvůli kauze Skripal, Moskva si nesmí půjčovat peníze

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal příkaz k vyhlášení nových sankcí proti Rusku, které jsou reakcí na údajný ruský útok proti dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi v Británii loni na jaře. Trumpův exekutivní příkaz zakazuje podle listu The New York Times americkým bankám i mezinárodním finančním institucím poskytovat Rusku půjčky nebo pomoc.

Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Trump uvalil další sankce na Rusko kvůli kauze Skripal, Moskva si nesmí půjčovat peníze

Jde o druhou sérii sankcí po opatření z loňského srpna, kdy Bílý dům zakázal prodej zbraní Rusku a vývozu citlivých technologií.

Trump vyhlásil nové sankce po silném nátlaku Kongresu, který prezidentovi vyčítá nečinnost vůči agresivní politice Moskvy. První série sankcí byla podle kongresmanů neúčinná, protože se týkala odvětví již postižených jinými sankčními kroky USA.

Prezident USA dekret podepsal den po telefonickém rozhovoru s kremelským šéfem Vladimirem Putinem, v němž Trump Rusku nabídl pomoc při hašení ničivých požárů na Sibiři. O sankcích podle dostupných informací nehovořili. [celá zpráva]

Skripala a jeho dceru loni v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Podle tvrzení Západu byl útok dílem ruských zpravodajských služeb, Moskva jakýkoli podíl na otravě popírá.

Washington zatížil vztahy s Ruskem restrikcemi po ruské okupaci a anexi ukrajinského Krymu v roce 2014, které vedly i k protiruským sankcím ze strany Evropské unie. Vztahy USA s Ruskem omezil i takzvaný Magnitského zákon postihující Moskvu za porušování lidských práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků