Hlavní obsah
Donald Trump a Angela Merkelová Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Trump po setkání s Merkelovou: Dejte více peněz na obranu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala v Bílém domě několik hodin s americkým prezidentem USA Donaldem Trumpem o širokém spektru otázek od bezpečnostních až po ekonomické. Na společné tiskovce v pátek po nedávných slovních přestřelkách oba zdůrazňovali, co mají obě země společné. Rozpory ale byly přes fasádu přátelství patrné. Trump znovu připomněl, že země NATO musejí plnit své závazky.

Donald Trump a Angela Merkelová Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP
Trump po setkání s Merkelovou: Dejte více peněz na obranu

„Tyto dvě země sdílejí společné hodnoty, usilují o bezpečnost, prosperitu a mír,“ řekl na úvod americký prezident Donald Trump a k tomuto tématu se ještě jednou vrátil, když dodal, že obě země také zastávají význam „práv jednotlivce a vládu práva“.

Trump ocenil, jak Německo dokázalo pozvednout dělnickou třídu a jak je vzdělaná, že se je z toho potřeba poučit. Merkelová zase připomněla, že německý hospodářský zázrak byl umožněn díky americké pomoci v rámci Marshallova plánu.

Velkou pozornost věnovali otázce ekonomiky. Trump popřel, že by byl izolacionista, ale dal najevo výhrady proti volnému obchodu: „Volný obchod způsobil hodně špatného, jako jsou deficity, jsem obchodník, férový obchodní, ale nejsem izolacionista.“ Zmínil, že mezinárodní obchod odsunul na vedlejší kolej milióny tvrdě pracujících Američanů a zmínil, že on se stará o zlepšení situace v Ohiu. Kancléřka dodala, že ze své funkce hájí zájmy Německa, tak jako Trump americké.

Trump naléhá na NATO

Trump zdůraznil, že silně podporuje NATO a spojence v NATO. Současně ale opět zdůraznil, že všechny země musejí plnit závazky ohledně výdajů na zbrojení: „Mnoho národu neplnilo své závazky, což nebylo fér vůči USA. Tyto země musejí platit nejméně dvě procenta HDP.“ Jednou z těchto zemí je i Německo.

Merkelová zopakovala: „Jsem ráda za potvrzení role NATO. NATO má pro nás primární důležitost. I Německo potřebuje zvýšit výdaje na obranu, rozhodli jsme se do roku 2024 zvýšit je na dvě procenta HDP.“ Německo dává na obranu nyní 1,2 procenta HDP.

Kanlcéřka Angela Merkelová a prezident Donald Trump

Foto: Jim Bourg, Reuters

Americký prezident se také vymezil proti migraci, přičemž právě Angela Merkelová přispěla k migrační krizi svým vítacím projevem: „Imigrace je privilegium, ne právo, a naši občané musejí být vždy na prvním místě, o tom není pochyb.”

Oba politici jednali také o situace na Ukrajině, Trump ocenil, co Německo s Francií udělali pro dosažení míru. „Prezident slíbil osobně se zasadit o zajištění míru na Ukrajině. Minsk je dobrý základ,“ řekla Merkelová. Podle ní je důležité zlepšení vztahů s Ruskem, nejprve však musí být učiněn pokrok v mírovém procesu na Ukrajině.

Merkelová také uvedla, že se Trump rozhodl zúčastnit se summitu G20, který hostí spolková republika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků