Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: Yuri Gripas, Reuters

Trump nabízí občanství 1,8 miliónu imigrantů výměnou za zeď

Bílý dům zveřejnil plán udělit občanství 1,8 miliónu přistěhovalců, což je tedy výrazně více než 700 000 imigrantů, kteří přišli do USA a do podzimu je chránil před vyhoštěním program DACA. Udělá to ale výměnou za souhlas s vybudováním zdi na hranicích s Mexikem a omezením možnosti udělovat občanství příbuzným. Trump se snaží dosáhnout dohody do 8. února, kdy vládě dojdou finance.

Prezident USA Donald Trump Foto: Yuri Gripas, Reuters
Trump nabízí občanství 1,8 miliónu imigrantů výměnou za zeď

O návrhu přistěhovaleckého programu informoval ve čtvrtek poradce prezidenta Bílého domu před jednáním s demokraty o rozpočtu. Na světlo se dostal během jednání politického šéfa Bílého domu Stephena Millera a republikány v Kongresu. Miller označil plán za „dramatický ústupek“. Údajně zahrnuje priority demokratů i republikánů.

Plán nabízí šanci získat občanství 1,8 miliónu ilegálních imigrantů, a nejen zmíněným 700 000, kteří se dostali do USA jako nezletilí, chránil je program DACA a přezdívá se jim snílci. Občanství by mohli dostat za 10 až 12 let, pokud budou mít práci a nespáchají žádný zločin. V minulosti Trump vylučoval, aby by se těmto lidem občanství přiznávalo.

Plán počítá i s omezením takzvané řetězové migrace, jež spočívá v legálním stěhování rodinných příslušníků za cizinci, kteří mají povolení k trvalému pobytu v USA nebo získali americké občanství. Nově by za nimi směli přijet jen manželé či manželky a nezletilé děti. Zruší se také loterie na zelené karty, v nichž mohl pobyt vyhrát kdokoli.

Zeď za půl biliónu

Plán je ale podmíněn souhlasem s výstavbu zdi na hranicích Mexika. Na její výstavbu chce prezident po Kongresu z rozpočtu 25 miliard dolarů (téměř 512 miliard Kč).

Trump chce dosáhnout dohody o imigraci do 8. dubna, kdy vládě opět dojdou peníze. Rozpočet se doposud nepodařilo schválit, protože demokraté jej podmiňují obnovením platnosti programu DACA, který zrušil Trump loni v září, ale soud jeho verdikt pozastavil. Demokraté ale odmítají i stavbu zdi. Když Trump změnil názor na osud snílků, řekl, že doufá, že otázku zdi nepředloží demokraté při jednáních o rozpočtu.

Smíšená odezva

Plán přivítal podle BBC konzervativní republikán Tom Cotton: „Prezidentský návrh je velkorysý a humánní a současně odpovědný.“

Demokratický senátor Dick Durbin jej ale zkritizoval: „Snílci by neměli být rukojmími křižáckého tažení prezidenta Trumpa rozdělit rodiny a promrhat miliardy na neefektivní zdi.”

Další demokratický senátor Bob Menendez byl ještě tvrdší. „Tohle nazývají kompromisem? Návrh je kompromisem mezi ultrapravicí a alternativní pravicí. Považujte jej za mrtvý v době zrodu.“

Organizace mladých imigrantů United We Dream označila program za „vyděračskou nótu bílých rasistů“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků