Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: Jim Young, Reuters

Trump je připraven ochromit vlastní vládu, pokud mu Kongres nedá miliardy na zeď

Americký prezident Donald Trump chce za každou cenu získat pět miliard dolarů (114 miliard korun) na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Kvůli tomu je odhodlán zastavit financování vládních úřadů, takže by se tisíce vládních úředníků ocitly na Vánoce na neplacené dovolené. Potvrdil to v neděli v rozhovoru pro stanici CBS poradce Bílého domu Stephen Miller.

Prezident USA Donald Trump Foto: Jim Young, Reuters
Trump je připraven ochromit vlastní vládu, pokud mu Kongres nedá miliardy na zeď

„Uděláme cokoli, co bude zapotřebí, abychom s pomocí hraniční zdi zastavili nelegální migraci,” řekl o víkendu novinářům poradce Miller. Na dotaz, zda to znamená zablokování vládních financí, odpověděl souhlasně: „Když na to dojde, tak rozhodně. Je to zcela základní téma.“

Dodal, že demokraté, kteří uvolnění pěti miliard na stavbu zdi brání, se musejí rozhodnout, „zda chtějí bojovat za americkou dělnickou třídu, nebo propagovat ilegální imigraci“.

„V sázce je to, zda Spojené státy zůstanou suverénní zemí,“ dodal ještě.

Předsedové demokratických frakcí ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer navrhují, aby prezident na posílení ostrahy hranic dostal 1,6 miliardy dolarů. Peníze by přitom nešly na stavbu zdi, nýbrž na zdokonalení stávajících hraničních zábran a další infrastruktury, uvedla ČTK.

Trump by byl na zablokování vlády hrdý

Pokud Kongres neschválí rozpočet, ve kterém bude na stavbu zdi vyčleněno pět miliard, Trump hrozí, že o půlnoci 21. prosince budou částečně zablokovány peníze pro vládní úřady.

Postižena by byla asi čtvrtina vládních institucí, mimo jiné všechny americké národní parky a ministerstva zahraničí, vnitřní bezpečnosti, dopravy, zemědělství a spravedlnosti, jejichž zaměstnanci by se o Vánocích ocitli na neplacené dovolené.

Trump už minulý týden řekl, že by byl „hrdý” na to, kdyby zablokoval peníze pro vládu kvůli bezpečnosti hranice, a prohlásil, že by za to na sebe vzal plnou odpovědnost.

Situaci komplikuje skutečnost, že Sněmovna reprezentantů má prodloužený víkend a začne pracovat až ve čtvrtek. Bílý dům na schválení výdajů pro stavbu zdi nemá dostatek hlasů a od ledna to bude ještě horší, protože v listopadových volbách ztratili republikáni většinu v dolní komoře.

Republikáni hledají kompromis

Trump se s Pelosiovou a Schumerem setkal v Bílém domě v pátek a jejich návrh nepřijal ani neodmítl. Řekl, že se nad ním zamyslí.

Republikáni podle agentury AP připravují návrh, který by mohl být přijatelný pro Trumpa i obě kongresové komory. Financování vlády může být prodlouženo do ledna, případně může být schválen dlouhodobější plán, jehož součástí by bylo kompromisní financování bezpečnosti hranic.

Podle Schumera by ale prezident měl přijmout návrh demokratů. „Pokud by pak chtěl debatovat o zdi, jistě může. Nemyslím si ale, že ji dostane,” řekl vůdce demokratické menšiny v Senátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků