Hlavní obsah
Lék Paxlovid Foto: Profimedia.cz

Tableta proti covidu Paxlovid je účinná proti omikronu

Perorálně podávaný lék Paxlovid od Pfizeru je účinný i proti variantě omikron. Podle listu Daily Mail to ukázaly tři laboratorní studie, jejichž výsledky zveřejnila firma. Paxlovid je už schválen pro použití v USA a ČR si ho objednala 50 tisíc dávek. Pfizer kvůli poptávce rozšiřuje výrobu.

Lék Paxlovid Foto: Profimedia.cz
Tableta proti covidu Paxlovid je účinná proti omikronu

Paxlovid tvoří dvě složky, nirmatrelvir PF-07321332 brání replikaci koronaviru, takže nemůže napadat další buňky. Ritonavir používaný při léčbě HIV zpomaluje rozpad PF-07321332, a prodlužuje tak účinnost léku. Účinnost nirmatrelviru při blokování replikace viru a jeho šíření potvrdily všechny tři studie, které ještě nebyly podrobeny oponentuře, uvedl Daily Mail.

Už dříve se prokázalo, že Paxlovid při včasném podání snižuje riziko hospitalizace a smrti až o devadesát procent, musí se však podat do pěti dnů po projevení příznaků.

Účinnost léku nyní potvrdila i studie izraelské zdravotní služby Makkabi. Zlepšení stavu se do tří dnů ukázalo u 92 procent pacientů, jimž byl podán, u 60 procent se projevilo už první den, uvedl server JNS. Makkabi ho podala 850 lidem tři až pět dnů po projevení příznaků. Potvrdila, že snižuje riziko vážného průběhu a hospitalizace o 90 procent.

Po dobu pěti dní se podávají dvě tabletky současně, v jedné je nový preparát od Pfizeru PF-07321332, ve druhé antivirotikum ritonavir.

Varianta omikron, která má hodně mutací, je schopná protilátkám částečně uniknout.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil koncem loňského roku nasazení léku na doporučení lékaře osobám starším 12 let, které váží alespoň 40 kilogramů. Musí rovněž vykazovat mírné až středně těžké symptomy covidu-19, mít pozitivní test a podle anamnézy vysoké riziko, že by u nich mohla vést nákaza k vážnějším komplikacím.

Pfizer rozšiřuje výrobu 

Pfizer současně plánuje vybudovat nové výrobní kapacity ve Francii v rámci stavění továren na výrobu Paxlovidu za skoro 600 milionů dolarů. Jedna ze složek léku se bude vyrábět v továrně provozované francouzskou firmou Novasep, která rozšíří kapacitu. Pfizer plánuje vyrobit v letošním roce 120 milionů balení tohoto léku. V USA se objednávka zdvojnásobila na 20 milionů balení, Británie objednává 2,75 milionu.

Ekonomičtí experti očekávají, že tržby Pfizeru za Paxlovid letos dosáhnou 24 miliard dolarů a tržby za vakcínu proti koronaviru Comirnaty 30 miliard dolarů. Celkové tržby by měly činit sto miliard dolarů.

ČR objednala zatím 50 000 dávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků