Hlavní obsah
Edward Snowden ve vysílání televize v kavárně na moskevském letišti Šeremetěvo Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Snowden pro jistotu poslal tajné materiály dalším lidem

Edward Snowden, který je na útěku před americkou justicí po vyzrazení elektronických výzvědných programů USA, si jejich zveřejnění pojistil tím, že je v zakódované podobě rozeslal jiným osobám. Serveru The Daily Beast to řekl Glenn Greenwald z listu The Guardian, který s ním udržoval kontakt.

Edward Snowden ve vysílání televize v kavárně na moskevském letišti Šeremetěvo Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Snowden pro jistotu poslal tajné materiály dalším lidem

„Zajistil, aby materiály měli různí lidé po světě,“ uvedl Greenwald. Příjemci však postrádají ke složkám heslo.

„Řekl mi, že pokud se mu něco stane, zařídil to tak, že ti lidé dostanou úplný přístup do archívu,“ uvedl Greenwald. Od koho a jak heslo obdrží, nenaznačil. Právě v době, kdy Snowden čeká na ekvádorský azyl, napsal americký server BuzzFeed, že má tajné dokumenty tamní vlády o sledování komunikace občanů.

K tomu účelu měla koupit od Izraele systém GSM Interceptor, přijala zákon omezující média a Ekvádor jako první na světě loni zavedl systém identifikace lidí podle obličeje a hlasu.

Snowden zůstává v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo, potvrdil při své návštěvě Finska ruský prezident Vladimir Putin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků