Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Sněmovna reprezentantů odsoudila Trumpovy rasistické výroky

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem kongresmankám, jimž Trump vzkázal, aby se vrátili do zemí, odkud pocházejí. Většina republikánů byla proti. Rezoluce je symbolická, žádné právní následky pro šéfa Bílého domu nemá. Jeden z poslanců ale po hlasování zahájil proces ústavní žaloby na Trumpa.

Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Sněmovna reprezentantů odsoudila Trumpovy rasistické výroky

Trump o víkendu doporučil kritičkám své politiky z řad demokratických poslankyň, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí a řešily problémy tamních zemí. I když je nejmenoval, bylo jasné, že jeho útoky mířily na černošku Ayannu Pressleyovou, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou s portorickými kořeny, Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska a je silně protiizraelská, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině. Jen Omarová se přitom narodila mimo území USA. Výroky prezidenta vyvolaly bouřlivou kritiku demokratických politiků a liberálních médií, které je označily za rasistické.

Trump navzdory kritice na svých výrocích trvá, což potvrdily i jeho navazující pondělní a úterní vzkazy na Twitteru. „Nemám v těle ani špetku rasismu!” napsal. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek nenávidí Spojené státy, což prý dokazuje seznam jejich výroků.

Rezoluci odsuzující rasistické výroky prezidenta Sněmovna reprezentantů schválila poměrem hlasů 240 ku 187. Poslanci téměř bezvýhradně hlasovali podle své stranické příslušnosti, rezoluci podpořili všichni přítomní demokraté, ale jen čtyři republikáni. Přesto je dokument podle amerických médií políčkem do tváře hlavy státu a v parlamentní praxi USA je neobvyklý.

Nezvyklá byla podle agentury AP i politická rozepře, která hlasování předcházela. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpovy výroky za rasistické, což vyvolalo nesouhlas několika republikánských poslanců, kteří navrhovali vyškrtnout její slova ze zápisu. Porušení sněmovních pravidel připustil dokonce i Steny Hoyer, šéf frakce demokratických poslanců. Následovalo hlasování, při němž ale bylo rozhodnuto, že slova Pelosiové v zápisu zůstanou.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Foto: Stephen Lam, Reuters

Texaský poslanec Al Green po hlasování zahájil proces ústavní žaloby prezidenta, takzvaného impeachmentu. Formální krok, který tento černošský politik neúspěšně podnikl už dvakrát, nemá podle AP velkou šanci na úspěch. Většina demokratických poslanců Sněmovny reprezentantů, která by o procesu impeachmentu mohla hlasovat už tento týden, považuje podobný krok za předčasný. Jeho stoupenkyní není ani předsedkyně Pelosiová.

Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že Trump si svými problematickými útoky mezi republikánskými voliči nijak neuškodil. Spíše naopak - po víkendu stoupla popularita prezidenta mezi republikány ze 67 na 72 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků