Hlavní obsah
Prezident USA Barack Obama Foto: Jonathan Ernst , Reuters

Rusko vidí ve všech soupeřích Asada teroristy, řekl Obama

Rusko v Sýrii nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a mírnějšími islámskými povstalci, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, protože zahájilo letecké útoky na podporu režimu prezidenta Bašára Asada. Řekl to v pátek místního času americký prezident Barack Obama.

Prezident USA Barack Obama Foto: Jonathan Ernst , Reuters
Rusko vidí ve všech soupeřích Asada teroristy, řekl Obama

"Z jejich pohledu jsou to všichni teroristi. A to je recept na katastrofu," citovala Obamu agentura Reuters.

Obama nazval vojenskou účast Ruska, včetně leteckých útoků, které začaly tento týden, cvičením, které prohloubí konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj nezískal mezinárodní podporu pro své akce v Sýrii, která je dlouholetým spojencem Ruska. Na Putinově straně jsou jen Írán a syrský prezident Asad, zatímco USA vedou mezinárodní koalici složenou ze 60 zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, dodal Obama.

Rusko již třetí den za sebou bombardovalo Sýrii. Spíše než na oblasti držené bojovníky Islámského státu se zaměřilo na oblasti držené konkurenčními povstaleckými skupinami. To vyvolalo rozzlobenou reakci ze Západu. Moskva však trvá na tom, že její letecké útoky se soustředí na bojovníky IS.

Obama také odmítl názor, že by konflikt v Sýrii byl zástupnou válkou mezi Moskvou a Washingtonem. "Nejedná se o konflikt mezi Spojenými státy a jakoukoliv jinou stranou," prohlásil Obama.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků