Hlavní obsah
Vůdce republikánské většiny v Senátu USA Mitch McConnell Foto: Yuri Gripas, Reuters

Republikáni v Senátu chtějí projevy k impeachmentu stihnout za čtyři dny

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by se podle návrhu republikánů měly stihnout za čtyři dny. Demokraté návrh, který unikl do médií a o němž by se mohlo hlasovat už v úterý, kritizují.

Vůdce republikánské většiny v Senátu USA Mitch McConnell Foto: Yuri Gripas, Reuters
Republikáni v Senátu chtějí projevy k impeachmentu stihnout za čtyři dny

Úvodní projevy by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat by měla čtyřhodinová debata.

O výpovědích svědků  se ještě nerozhodlo

O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Demokraté předložený návrh organizační rezoluce kritizují. Vůdce jejich menšiny v Senátu Chuck Schumer uvedl, že se McConnell snaží impeachmentový proces co nejrychleji vyřídit.

V prohlášení Schumer kritizoval také snahu republikánů zkomplikovat předvolání svědků. Návrh rezoluce, ke kterému může předložit dodatky, označil za „národní ostudu”. Bílý dům naopak návrh na rychlý proces přivítal.

Americký Senátv úterý fakticky zahájí proces, který může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce.

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů vznesla proti šéfovi Bílého domu ústavní žalobu za zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu. Formálně proces začal již minulý týden ve čtvrtek čtením žaloby.

K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků