Hlavní obsah
Americký prezident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden

Je to zabiják. Za vměšování do loňských listopadových voleb zaplatí, prohlásil americký prezident Joe Biden na adresu svého ruského protějšku Vladimira Putina. Silná prohlášení zazněla v rozhovoru, který odvysílala ve středu ráno místního času americká televizní stanice ABC.

Americký prezident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden

Když se novinář George Stephanopoulos Bidena zeptal, zda je podle něj Putin „zabiják“, Biden odpověděl: „Ano.“

Biden v rozhovoru řekl, že po nástupu do Bílého domu absolvoval dlouhý telefonický hovor se šéfem Kremlu, v němž mu měl říci: „Pokud dojdu k závěru, že k tomu (ke snaze o ovlivnění voleb) došlo, buďte připraven."

Podle americké tajné služby se Rusko v listopadových volbách v USA postavilo za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a pokusilo se Bidena poškodit. Podle tajných služeb chtěla Moskva ovlivnit výsledek voleb a zasít sváry v zemi. Putin a jeho vláda opatření „schválili a provedli“.

Kreml zprávu amerických zpravodajských agentur o údajných pokusech Ruska ovlivnit americké volby odmítl. Zpráva je „špatná, absolutně neopodstatněná a nepodložená“, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle jeho slov nezasahovalo do voleb ani v roce 2020, ani v předchozích amerických volbách. Takové tvrzení ze strany USA jen škodí „již tak narušeným rusko-americkým vztahům“.

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Sputnik, Reuters

Biden žádné další podrobnosti ani informace o případných důsledcích, které by tato zjištění mohla mít, nesdělil. Omezil se pouze na větu: "Dozvíte se to brzy."

Americký prezident dal zároveň najevo, že spolupráce mezi Washingtonem a Moskvou je stále možná, pokud mají společné zájmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků