Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Přes 99 procent květnových obětí covidu v USA tvořili neočkovaní

Více než 99 procent lidí, kteří umírají nyní po nákaze covidem-19, nebylo očkováno. Zjistila to analýza květnových dat z USA, kterou provedla agentura AP.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Přes 99 procent květnových obětí covidu v USA tvořili neočkovaní

Podle AP bylo v květnu z více než 18 000 obětí covidu-19 v USA jen 150 osob očkovaných oběma dávkami vakcíny proti koronaviru, což představuje jen 0,8 procenta. Denně přitom umíralo v průměru 300 infikovaných.

Těmto obětem tak bylo v naprosté většině možné se vyhnout, kdyby každý, kdo měl nárok na vakcínu, se nechal očkovat.

„Skoro každé smrti, zejména mezi dospělými, způsobené covidem-19 se v tuto chvíli dalo předejít,“ uvedla ředitelka Středisek pro kontrolu a prevenci (CDC) Rochelle Walenskyová.

Z 863 tisíc hospitalizovaných připadalo jen něco přes 1200 na lidi, kteří dostali covid po ukončeném očkováni.

AP zpracovala data CDC, která neuvádějí podíly hospitalizovaných a mrtvých z řad očkovaných a neočkovaných. AP ale upozorňuje, že počet nakažených mezi očkovanými by mohl být vyšší, protože covid u očkovaných má mírnější průběh, neboť protilátky z očkování pomáhají tělu bojovat s virovou nákazou. Navíc jen 45 amerických států uvádí počty nákaz u očkovaných.

Analýza potvrzuje odhad bývalého poradce amerického prezidenta Andyho Slavitta, že mezi oběťmi je 98 až 99 procent neočkovaných.

V USA registrují aktuálně asi 80 000 případů nových nákaz týdně. Už tři měsíce denní počet obětí nepřekonal hranici tisícovky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků