Hlavní obsah

Poslední velká debata dvou demokratických kandidátů v hollywoodském kině Kodak na prezidenta před úterními primárkami ve 22 amerických státech byla méně útočná. Hillary Clintonová a Barack Obama sice zastávali odlišné názory na válku v Iráku, ekonomickou situaci a zdravotní péči, už se ale nenapadali.

Obama s Clintonovou už na sebe neútočí

Předchozí debaty byly velmi ostré a oba kandidáti se tvrdě napadali, za což byli kritizováni. Podobnou kritiku si vyžádaly i tvrdé střety republikánů při středeční televizní debatě v Raeganově knihovně.

Obama i Clintonová se na sebe usmívali a žertovali. Debaty se neúčastnil třetí demokratický kandidát Mike Gravel, protože neplnil kritéria pro účast v diskusi CNN, nemá podporu ani jednoho procenta demokratů a v žádných primárkách nezaznamenal větší úspěch.

Obama v debatě zdůraznil, že pro něj bude snažší válku ukončit, protože proti ní byl od počátku. To mu podle jeho slov dává silnější pozici při argumentaci o jejím ukončení.

Od počátku si myslel, že je to špatný nápad. Clintonová útok zpočátku podporovala, hlasovala pro něj. Hájila se, že ji Bílý dům tvrdil, že cílem útoku je návrat zbrojních inspektorů do země, aby zjistili, zda Saddám Husajn neaktivoval nějaký zbrojní program.

Oba mají i odlišný plán na zajištění zdravotní péče. Obamův je liberálnější. Hájil, že také poskytuje všem dostupnou zdravotní péči, ale nepožaduje, aby si ji každý platil. Sdělil, že povinné by byl jen pro děti a lidi do 25 let.

Plán Clintonové je určen pro všechny, což zdůraznila jako klíčové, jako potvrzení demokratických principů.

Debatě přihlížela řada umělců včetně Stevie Wondera, Pierce Brosnana, Leonard Dicapria a Quentina Tarantina.

Dosavadní výsledky demokratických kandidátů
státvítěz
IowaObama
New HampshireClintonová
NevadaClintonová
Jižní KarolínaObama

Clintonová získala nejvíce hlasů i v Michiganu a na Floridě, kde se ale nevedla kampaň. Státy přesunuly primárky na dřívější termín a za trest se nemohou účastnit demokratického sjezdu, který rozhodne o nominaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků