Hlavní obsah
 

Nebezpečný virus zika je už v Evropě

Virus zika, který způsobuje nenávratné poškození mozku novorozenců, se už dostal na starý kontinent, první případ nahlásilo ve středu Dánsko. Nemocní se objevili také ve Spojených státech. Virus primárně šíří komáři, panuje však podezření, že se lidé mohou nakazit i jiným způsobem, například pohlavním stykem. Americký prezident Barack Obama už vyzval k urychlenému vyvinutí vakcíny či léku.

 
Nebezpečný virus zika je už v Evropě

Nakažený Dán i Američané původem z Virginie a Arkansasu se nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, informovala agentura Reuters a dodala, že se virus objevil také v Kostarice.

Dánské úřady doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do Jižní Ameriky, která je virem především postižena. Zároveň uvedly, že ve Skandinávii epidemie choroby prozatím nehrozí. 

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nemocný člověk se nakazil mimo USA a nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně amerického úřadu pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) ve státě Virginie Marissa Levineová.

Virus zika pod mikroskopem

Foto: Handout, Reuters

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile. [celá zpráva]

Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezóna komárů. Nemocná osoba v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění.

Zasažená je i Kostarika

První případ nákazy potvrdila v úterý také Kostarika. Pětadvacetiletý muž stejně jako v případech z USA a Dánska neonemocněl přímo v zemi, nakažený komár ho prý pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady už v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily dalšímu šíření viru.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

Pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým těhotným ženám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, z nichž nejméně pět zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

Není lék

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady ale oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však může trvat několik let. Zatím totiž není ani jasné, jakými způsoby se virus přenáší. Kromě komářího bodnutí to může být podle WHO možná i pohlavním stykem.

Zdravotníci vykuřují moskyty ve čtvrti Altos del Cerro ve městě Soyapango v Salvadoru

Foto: Jose Cabezas, Reuters

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz za letenku. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.

Související téma:

Desetiletý chlapec drží svého dvouměsíčního bratra, který se narodil s mikrocefalií.

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků