Hlavní obsah
Falcon 1 vzlétla z armádní základny na ostrově Omelek v neděli. Foto: Profimedia.cz

Americká vesmírná společnost založená multimilionářem a zakladatelem internetového platebního systému Elonem Muskem se stala prvním soukromým podnikem, který úspěšně vyslal raketu na tekuté palivo na oběžnou dráhu Země. Přes dvacet metrů dlouhá Falcon 1 vzlétla z odlehlého ostrova v Pacifiku v neděli.

Falcon 1 vzlétla z armádní základny na ostrově Omelek v neděli. Foto: Profimedia.cz
Na oběžné dráze Země je první soukromá raketa

Elon Musk, šéf společnosti SpaceX a zakladatel platebního systému na síti PayPal, mohl být spokojen. Předchozí tři pokusy o start se totiž nevydařily. Při jednom z nich měl být do vesmíru vynesen nejen americký astronaut Gordon Cooper, ale také zpopelněné ostatky herecké hvězdy seriálu Star Trek Jamese Doohana.

Falcon 1 vzlétla z armádní základny na ostrově Omelek v neděli v noci. Zatěžuje ji 165kilogramová aluminiová komora, dodala agentura AFP.

Společnost SpaceX založená před šesti lety plánuje vývoj a vypuštění dalších zařízení. Chce také dodávat materiál Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků