Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Carlo Allegri, Reuters

Kampaň jede: Trump po masakru brojí proti muslimům, demokraté proti zbraním

Masakr v Orlandu se ve svých reakcích snaží oba tábory soupeřící o prezidentský post v USA podle očekávání využít k akcentování vlastních programových postojů. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump tak zopakoval svou výzvu k zákazu vstupu zahraničních muslimů do země. Vyzval prezidenta Baracka Obamu k rezignaci za to, že ignoruje hrozbu radikálního islámu. Demokratičtí zákonodárci pak vystoupili s novými požadavky na zpřísnění prodeje střelných zbraní.

Donald Trump Foto: Carlo Allegri, Reuters
Kampaň jede: Trump po masakru brojí proti muslimům, demokraté proti zbraním

Nejhorší případ střelby v historii USA si v gay klubu v Orlandu vyžádal v neděli 50 mrtvých a pachatel měl podle dosavadního vyšetřování vazby na islámský terorismus.

„To, co se stalo v Orlandu, je jenom začátek. Vedení země je slabé a neefektivní. Říkal jsem to, a proto jsem vyzval k zákazu (vstupu muslimů). Musíme být tvrdí,” napsal Trump na Twitteru. Trump poprvé navrhl dočasný zákaz vstupu muslimů do USA poté, co loni v prosinci útočníci s vazbami na islamismus zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.

Trumpovo opatření by ale víkendovému masakru nezabránilo, střelec z Orlanda byl totiž americkým občanem a v USA se už narodil.

Kritizoval Clintonovou a Obamu

Trump také ostře kritizoval Obamu a svou demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou za to, že odmítají v souvislosti s extremismem jakoukoli souvislost s islámem. „Prezident Obama ve svých dnešních vyjádřeních hanebně odmítl říct slova ´radikální islám´. Už jen z toho důvodu by měl odstoupit,” uvedl Trump podle agentury Reuters. Obama útok nazval teroristickým činem a aktem nenávisti a odmítl spekulovat o motivech střelce. [celá zpráva]

Totéž co pro Obamu platí podle Trumpa i pro Clintonovou. „Pokud Hillary Clintonová ani po tomto útoku nedokáže pronést dvě slova – radikální islám – měla by odejít ze souboje o prezidentský úřad,” dodal Trump. Clintonová označila útok za „teroristický čin”, ani ona ale nechtěla mluvit o motivaci útočníka.

Američtí muslimové masakr odsuzují

Na rozdíl od nejvyšších činitelů demokratů republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan útočníkovu ideologii pojmenoval: „Musí nám být jasné, kdo to udělal. Naše země se nachází ve válce s islamistickými teroristy.” „Mají represivní, nenávistnou ideologii, která neuznává žádné hranice. Je to hrozba pro naše lidi doma i v cizině,” uvedl Ryan.

Sdružení amerických muslimů masakr důrazně odsoudilo a prohlásilo, že střelec nezastupuje víru v islám. „Je to prostě a jednoduše zločin z nenávisti a my ho co nejdůrazněji odsuzujeme,” citovala Reuters předáka Rady pro americko-islámské vztahy Nihada Awida.

Demokraté: Zpřísněme držení zbraní

Zatímco Trump a další republikáni se po případu zaměřili na hrozbu islámského terorismu, demokraté naopak začali podle očekávání volat po zpřísnění kontroly nad prodejem a držením střelných zbraní. Do čela těchto volání se postavil přední demokratický senátor Richard Durbin.

Omar Mateen

Foto: Handout, Reuters

„Dovolujeme nebezpečným lidem kupovat zbraně a to se musí změnit. V příštích dnech se musí Kongres postavit proti nenávisti, terorismu a tomuto strašnému násilí ... jinak budeme nést spoluvinu za příští zabíjení,” řekl Durbin.

Další demokratický senátor Robert Casey řekl, že v pondělí oznámí návrh zákona, který zakáže kupovat a vlastnit zbraň komukoli, kdo bude odsouzen i za přečin motivovaný nenávistí. Podle současných zákonů nesmí kupovat a vlastnit zbraně lidé odsouzení za těžké zločiny.

FBI Mateena vyšetřoval

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) útočníka identifikoval jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu. FBI ho vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. FBI rovněž potvrdila zprávy médií, že útočník ještě před činem telefonoval na tísňovou linku 911 a mluvil o Islámském státu (IS). Podle agentury Amak, napojené na islamisty, se k útoku přihlásil IS, podle zdrojů z vyšetřování ale přímé napojení Mateena na IS zatím není prokázáno.

Přátelé a příbuzní obětí před klubem v Orlandu

Foto: Steve Nesius, Reuters

Podle FBI zatím není jasné, zda byla střelba zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem. U střelce policie po jeho likvidaci objevila pistoli a útočnou pušku.

Související téma:

Donald Trump

Foto: Brendan McDermid, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků