Hlavní obsah

Jižní Karolína má málo smrtících injekcí, zavádí popravy zastřelením

Columbia

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Foto: Handout, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států.

Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety. Místní Senát už zákon schválil v březnu a nyní zamíří k podpisu k republikánskému guvernérovi Henrymu McMasterovi. Ten už dal najevo, že ho podepíše.

Amnesty International: Po Číně se nejvíce popravuje na Blízkém východě

Zahraniční

„Rodiny obětí nejhorších zločinců se nemohou dostat o nic blíže spravedlnosti, protože jsme v situaci, kdy všechny možnosti odvolání byly vyčerpány a tresty vyměřené na základě zákona nelze provést,” stěžoval si republikánský zákonodárce Weston Newton.

Nejsou smrtící injekce

Jižní Karolína nyní popravovat nemůže, protože jí došly zásoby látek používaných ve smrtících injekcích a nemá možnost si nakoupit další. Mnoho firem odmítá dodávat barbituráty thiopental sodný a pentobarbital používané v těchto injekcích.

Jižní Karolina chce popravy injekcí nahradit elektrickým křeslem

Amerika

V současnosti si vězni mohou vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a smrtící injekcí. Vzhledem k tomu, že smrtící látky nejsou dostupné, vybírají si odsouzení právě popravu injekcí, a tak se jí vyhnou.

Demokraté se do zákona marně snažili prosadit množství pozměňovacích návrhů: nechtěli, aby se nová pravidla vztahovala na lidi, kteří už nyní čekají na popravu, nebo naopak požadovali, aby byl trest smrti okamžitě zrušen nebo aby zákonodárci museli popravy sledovat.

Od roku 1977, kdy byl ve Spojených státech obnoven trest smrti, popravčí čety zastřelily celkem tři vězně, všechny ve státu Utah. Devatenáct odsouzenců během 21. století zemřelo na elektrickém křesle.

Mezi lety 2000 a 2011 v Jižní Karolíně popravili v průměru méně než dva vězně za rok. Nyní na vykonání nejvyššího trestu čeká 37 odsouzených, před deseti lety jich bylo šest desítek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám