Hlavní obsah

Haiti zmítá další pohroma, cholera dorazila už i do hlavního města

V haitské metropoli Port-au-Prince se objevily první případy cholery. V sobotu to oznámili tamní činitelé a zástupci OSN. Epidemie cholery si na Haiti vyžádala již 220 obětí, nakaženo bylo více než 3000 lidí. Metropoli se tato infekční choroba dosud vyhýbala.

Haiti zmítá další pohroma, cholera dorazila už i do hlavního města

"Potvrdili jsme pět případů v Port-au-Prince... byly velmi rychle diagnostikovány a izolovány," řekla podle agentury Reuters mluvčí humanitární mise OSN Imogen Wallová.

Oblasti postižené nemocí na severu a východě země v neděli navštívil haitský prezident René Préval. V rozhovoru s novináři označil za "neodpovědné a nebezpečné" domněnky, že epidemie nakažlivého onemocnění se zrodila uvnitř země. Dříve se na Haiti cholera podle prezidenta nikdy nevyskytovala.

Préval vyzval spoluobčany, aby úzkostlivě dodržovali hygienické normy. "Pomůžete tak sobě i státu," řekl prezident.

Nejzranitelnější jsou statisíce bezdomovců po zemětřesení

Epidemie cholery je podle Reuters nejhorší zdravotní krizí, jaká chudé Haiti postihla od lednového zemětřesení. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je to také první epidemie cholery na Haiti za poslední století. Počty nakažených se denně zvyšují o desítky případů.

Hlavní ohnisko nákazy leží severně od Port-au-Prince v oblasti, která nesla hlavní tíhu ničivého zemětřesení, jež si letos 12. ledna vyžádalo až 300 tisíc obětí. Humanitární pracovníci se snaží zabránit dalšímu šíření nemoci do přelidněných táborů pro oběti zemětřesení v hlavním městě. Stále v nich žije na 1,3 miliónu lidí bez domova. Nakažlivým průjmovým onemocněním jako cholera jsou mimořádně ohroženi.

Podle Wallové se pět pacientů nakazilo v ohniskové oblasti v provincii Artibonite severně od metropole, a pak odcestovalo do města, kde u nich nemoc propukla naplno. Nejde tedy podle ní o nové ohnisko infekce.

Horor v nemocnici Saint-Marc

OSN už na Haiti odeslala 300 tisíc balení antibiotik a asi 10 tisíc krabic s tabletami chlorového preparátu, stejně jako různé hygienické potřeby včetně mýdla. Humanitární organizace do nejhůře postižené oblasti kolem města Saint-Marc v provincii Artibonite rozmístily zdravotnické týmy.

Jeden z humanitárních pracovníků, který navštívil nemocnici ve městě Saint-Marc, ji popsal jako "hororovou scénu". "Dvůr byl plný pacientů napojených na kapačky. Zrovna pršelo a lidi leželi na zemi na promáčených pokrývkách napůl prosáklých výkaly," uvedl David Darg z americké humanitární organizace Operation Blessing International.

Cholera se přenáší nejčastěji kontaminovanou vodou a potravinami. Po krátké inkubační době se u nakaženého dostaví průjem a zvracení, poté dehydratace, která může být fatální. Nemoc je možné léčit například podáváním roztoku neznečištěné vody, cukru a soli. Tato léčba je obyvatelům Haiti doporučována v rozhlasovém a televizním vysílání.

Haiti 28. listopadu čekají prezidentské a parlamentní volby. Podle Reuters však není jisté, zda epidemie neohrozí jejich přípravy.

Před tím než ostrov zdecimovalo ničivé zemětřesení, sužoval Haiti rozsáhlý hladomor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků